"Mohu v principu říct, že jsem připraven ten krok podniknout. Neumím si představit jediný rozumný důvod, proč by Vratislav Mynář neměl být zbaven mlčenlivosti, aby mohl vypovídat," sdělil prezident Pavel na konci května. Reagoval tím na to, že na jaře ho o zmíněný krok požádala Bezpečnostní informační služba.
Trvalo to několik měsíců, než prezident Pavel dospěl k rozhodnutí. Podklady pro verdikt mu připravila ředitelka bezpečnostního odboru Mlada Princová. A jak zjistilo Aktuálně.cz od zdrojů z bezpečnostní komunity, prezident Pavel Mynáře mlčenlivosti zbavil. Učinil tak v průběhu letních prázdnin.
Navzdory Pavlově květnové otevřenosti k tématu, Hrad k aktuálnímu rozhodnutí hlavy státu zůstal diskrétní. Informace Aktuálně.cz nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Záležitost nebudeme blíže komentovat," sdělil Karel Čapek z tiskového odboru prezidentské kanceláře. K dotazu redakce se nevyjádřil ani Mynář.
Podezření z ohrožení utajované informace
Pavlův krok znamená, že Mynář může hovořit o záležitostech týkajících se výkonu funkce prezidenta republiky v souvislosti s trestním řízením vedeným inspekcí BIS. Inspekce pro podezření z ohrožení utajované informace prověřuje bývalého důstojníka kontrarozvědky Martina Sedláře.
"Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony," řekl Miloš Zeman v srpnu 2021 deníku Blesk. Dodal, že odposlechy probíhaly bez povolení Vrchního soudu v Praze, které je přitom nutné ze zákona.
Oním důstojníkem byl zmíněný Martin Sedlář. Podle informací redakce Zemana zpravil o zájmu BIS o jeho nejbližší spolupracovníky na přelomu let 2017 a 2018. U inkriminovaného rozhovoru Sedláře se Zemanem měli někteří z nich být. Zda BIS klíčového Zemanova poradce Martina Nejedlého či kancléře Mynáře skutečně odposlouchávala, není jasné.
Nicméně sněmovní komise pro kontrolu BIS i bezpečnostní výbor se po vystoupení ředitele služby Michala Koudelky usnesly, že BIS v této věci zákon neporušila. Naposledy se tím komise zabývala loni v prosinci. Server Neovlivní.cz upozornil, že kontrarozvědka sledovala Martina Nejedlého. Sledování nařizuje přímo ředitel služby.
Nejedlý míří na výslech k BIS
Podle informací Aktuálně.cz má jít ve čtvrtek vypovídat na inspekci BIS kvůli zmíněnému prověřování Nejedlý. Jak informoval Deník N, inspektoři letos v lednu vyslechli i Zemana. Byl to také Zeman, kdo odmítl žádost BIS, aby Mynáře zbavil mlčenlivosti. Týdeník Respekt poté napsal, že služba se po nástupu Pavla do funkce obrátila na Hrad znovu.
Čerstvé Pavlovo rozhodnutí o zproštění Mynáře mlčenlivosti může prověřování posunout kupředu. Kdy si inspekce bývalého kancléře pozve na výslech, není jasné. Inspektoři zatím nadále pracují. "Ve věci dosud rozhodnuto nebylo," sdělil Aktuálně.cz dozorový žalobce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Redakce letos v červnu upozornila na příběh jiného důstojníka BIS Martina Kropíka, který také vynášel informace ze služby na Hrad v době Zemanova mandátu. Činil tak v době, kdy Zeman veřejně mluvil o tom, že kontrarozvědka sleduje jeho lidi. Koudelka Kropíkovi sebral loni na podzim prověrku, soud jeho rozhodnutí letos v červnu potvrdil.
"Porušil povinnost zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu služby, když neoprávněné osobě předal velké množství citlivých informací o činnosti Bezpečnostní informační služby," zní klíčová pasáž rozsudku. Kropík proti němu podal kasační stížnost, nicméně verdikt je pravomocný. Kontrarozvědka ho propustila.