Volby na Costa Blanca: Španělé jsou v menšině

bh, Reuters
26. 5. 2007 12:25
V komunálkách leckde převažují Briti a Norové
letovisko Alfas del Pi
letovisko Alfas del Pi | Foto: Aktuálně.cz

Madrid - Obyvatelé Španělska míří zítra k volebním urnám. Leckde se ale může stát, že svůj hlas odevzdá víc Britů a Němců, než Španělů.

Příkladem může být poklidné přímořské letovisko Alfaz del Pi na Costa Blanca. Před volbami to tu vypadá jako na kterémkoliv jiném místě v zemi -  každé volné nároží je oblepené plakáty socialistů i lidovců.

Kdo volí v unii
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kdo volí v unii

Evropská unie umožňuje volit a být volen i cizincům z jiných zemí EU. Podmínkou je splnění volebního zákona v dané zemi a přihlášení k trvalému pobytu, tedy pevná adresa. Tradičně velký zájem je o komunální politiku, nejslabší účast mají volby do europarlamentu. Například u nás v roce 2004 volilo celkem 99 cizinců.

Jenže při bližším pohledu musí turistům, kteří do Alfaz del Pi přijeli na dovolenou, poněkud zatrnout. Pravděpodobně se nevěřícně zeptají svého delegáta, kamže je to jejich cestovka vlastně odvezla. Většina volebních plakátů je totiž v angličtině a  - což je ještě větší překvapení  - v norštině.

Španělé jsou v menšině

Alfaz del Pi má totiž 18 500 stálých obyvatel, z nichž Španělé tvoří jen 8 tisíc. Převládají Britové, Nizozemci a Norové. Ti se sem od poloviny šedesátých let začali stěhovat za sluncem, mořem a nízkými životními náklady.

Podle legislativy Evropské unie mají také právo volit a být voleni v komunálních volbách, čehož "permanentní turisté" hojně využívají. Norové sice nejsou členy EU, ale s Bruselem mají zvláštní dohodu.

"Naše město je skutečně zvláštní. Trvalý pobyt tu má 80 národností a jsme na to hrdí," říká starosta Alfaz del Pi Gabriel Such.

Norové mají i svou sociálku

Vedle typických španělských barů a hospůdek tu tak vedle sebe stojí norský protestantský kostel a obchod s anglickou literaturou, svou odbočku tu má dokonce i norská správa sociálního zabezpečení.

Teplo, moře a laciné bydlení. Tři důvody, proč se na penzi odstěhovat do Španělska.
Teplo, moře a laciné bydlení. Tři důvody, proč se na penzi odstěhovat do Španělska. | Foto: Aktuálně.cz

A cizinci natrvalo usazení v Alfaz del Pi chtějí jít ještě dál. Kandidují totiž s programem, který by měl usnadnit život jejich krajanům.

"Chtěli bychom otevřít další dva úřady ve městě, kde by lidé mohli komunikovat v angličtině, norštině a holandštině," slibuje Michelle Bakerová, která v městečku v provincii Alicante žije již 23 let.
 

 

 

Právě se děje

Další zprávy