Volba prezidenta má zahřívací kolo. Jak se bude volit

job, ph, brp
4. 1. 2008 18:55
Tajně a nebo veřejně, zní spor

Praha - Politici dnes veřejně otevřeli jedno ze zahřívacích kol před volbou prezidenta.

Dva významní zástupci dvou hlavních soupeřů v parlamentu - Přemysl Sobotka z ODS a David Rath z ČSSD - se nahlas a zcela opačně vyslovili pro způsob, jak by se měl prezident volit.

Spor zní: tajně, nebo veřejně? 

Rath by byl veřejný    

Zda má být volba tajná či veřejná není v podmínkách volby prezidenta předem stanoveno. Způsob volby se řídí přílohou č. 2 Jednacího řádu sněmovny a ta uvádí obě možnosti. 

Celé znění příslušné přílohy ČTĚTE ZDE

"Budu prosazovat veřejnou volbu," řekl dnes Aktuálně.cz David Rath, v tuto chvíli však není rozhodnut být tím, kdo na společné schůzi obou komor v únoru veřejnou volbu prezidenta navrhne. 

"Doufám, že to někdo z vedení ČSSD navrhne," říká totiž. "Pokud ne, navrhnu to sám na poslaneckém klubu ČSSD a pokusím se to prosadit."

Důvod, proč chce veřejné hlasování pak objasňuje takto: "Kdo nechce veřejnou volbu, bojí se o hlasy, které někde vykšeftoval."

Sobotka by byl tajný 

Předseda Senátu Přemysl Sobotka je naopak přesvědčen o tom, že jakákoli kontrola poslanců a senátorů, pro koho při volbě hlasovali, by byla útokem na demokracii.

"Kromě první volby v prosinci 1989 se volilo tajně, a to umožňuje zákonodárcům hlasovat bez kontroly. Jakékoli aktivity pro kontrolu volebních lístků by byly napadením naší parlamentní demokracie. Opět bychom se vrátili do období před rokem 1989," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Všichni funkcionáři kromě premiéra určeného prezidentem jsou voleni tajně a já si myslím, že to je dobré pravidlo."

Předseda horní parlamentní komory je i proti tomu, aby v případě tajného hlasování strany kontrolovaly "svým" zákonodárcům hlasovací lístky.   

"Také věřím, že volební komise zaručí, aby šance kontrolovat lístky nebyla. Bylo by to porušení všech zvykových pravidel demokracie," řekl Přemysl Sobotka.

Celý rozhovor s Přemyslem Sobotkou ČTĚTE ZDE 

Šojdrová: Tajně i veřejně 

Názor, zda volit nového českého prezidenta tajně či veřejně, získalo Aktuálně.cz také od předsedkyně poslaneckého klubu lidovců Michaely Šojdrové.  

"Já se veřejné volbě nebráním, mí voliči mají právo vědět, koho zvolím," řekla lidovecká funkcionářka.

Rathův návrh by podpořila ve chvíli, kdy by se tomu nebránili oba kandidáti. "Myslím si totiž, že tajná volba je výhodou pro kandidáty. Pokud totiž vidí, jak kdo hlasuje, i ten nejtolerantnější si k voliteli získá díky této informaci určitý vztah a zbavuje ho to svobody. Bude ho to ovlivňovat při dalším rozhodování," vysvětlila poslankyně.

 

Právě se děje

Další zprávy