Praha - Působí to poněkud švejkovsky, otevírat v zemi pod Řípem kancelář Úřadu pro námořní výzkum. Přesto to Spojené státy udělaly a slavnostně její činnost zahájily v pátek odpoledne v Praze. Ale zdá se, že by to mohlo mít smysl i pro suchozemce.
Český premiér Jan Fischer při zahájení ocenil, že jde teprve o pátou kancelář tohoto úřadu na světě a po Londýně druhou v Evropě. Mimochodem, je první ve vnitrozemské zemi. Je to současně dozvuk neuskutečněných plánů na postavení amerického vojenského radaru v Brdech.
V kanceláři budou sedět jen čtyři lidé, dva vědci a dva jejich asistenti, kteří mají za úkol hledat možnosti vědecké spolupráce českých a vůbec středoevropských vědců s americkým vojenským námořnictvem. "Některé projekty se však uplatní i v civilním sektoru," připomněla americká chargé d'affaires Mary Thompsononová-Jonesová.
"Spolupracujeme s Američany při vývoji laserů, které by byly vysoce výkonné a přitom nezabraly celou výrobní halu," řekl pro Aktuálně.cz Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd. "Podílíme se také na vývoji elektronických součástek."
"Kancelář zde hledá chytré vědecké hlavy. Naším zájem je využít toho, že jde o prestižní a bohatou instituci," vypíchl pro Aktuálně.cz náměstek ministryně školství pro vědu Vlastimil Růžička. "Měli bychom díky této spolupráci vylepšit podmínky pro naši vědu."