Vládní plán na extremisty má chybu

Aktuálně.cz Markéta Chaloupská, Aktuálně.cz
13. 5. 2009 16:59
Praha - Vládní strategie boje proti extremismu, s níž přišla těsně před svým odchodem Topolánkova vláda, má chybu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Konstatuje, že policii výrazně chybějí specialisté pro boj s extremismem a že je třeba jejich stavy doplnit, ve skutečnosti je však policejních řadách takových expertů dost.

Konkrétně se v samostatné kapitole Stabilizace a doplňování policejních specialistů píše, že "Vzhledem k výraznému nedostatku specialistů na některých útvarech je nutné tyto pracovníky stabilizovat a postupně doplňovat volná tabulková místa."

"S obsazením těchto míst žádný velký problém není. Co vím, tak teď je ta situace stabilizovaná," řekla Aktuálně.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Její kolega Vladimír Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra pak rovnou přiznal, že ve vládním materiálu je zjevná nepravda. 

"V tuhle chvíli sice není ten stav naplněný po okraj, ale policistů je dostatek, " řekl.

Omyl v klíčovém vládním materiálu vysvětluje tím, že na strategii se pracuje už od loňského září a data zastarala. Úřad je podle něho získal loni od policistů a ti pak nedali vědět, že se situace změnila.

Specialistů je 150

V současné době by tedy v každém kraji měli být pro boj s extremisty dva policejní specialisté, na celorepublikové úrovni má být šest lidí a na jednotlivých obvodech jeden specialista. Celkově kolem sto padesáti lidí.

"Podařilo se nám tu situaci stabilizovat a policisté nemají ani zájem odcházet," říká mluvčí Kopecká. "To je dobré, protože chceme stavět na tom, že tito lidé už něco umí, než pořád někoho něco nového učit," dodává.

Nejkritičtějšími lokalitami jsou hlavně oblasti jako Praha nebo jižní Čechy.

"Tam je ta práce těžší, a tím pádem i my hůř hledáme specialisty," vysvětluje Pavla Kopecká.

Dobrý recept, ale s otazníky

Vládní strategie přináší návrhy řešení, jak se stát může extremistům bránit, a také popisuje nebezpečí, jaké z jejich strany hrozí.

Jak upozorňuje například odborník na danou problematiku Jan Charvát, recept vlády na narůstající radikalizaci v Česku je na jednu stranu pozitivní, nicméně nad ním visí řada otazníků.

"Je otázkou, jak moc bude současná vláda schopná kroky prosazovat a jak bude možné převést tuto strategii do praxe," míní.

 

Právě se děje

Další zprávy