Úřady mající na starost ochranu hranice v zemích Visegrádské skupiny a také Německu a Rakousku budou provádět pravidelné konzultace s cílem zlepšit koordinaci ohledně nelegální migrace. Po pondělním jednání se svými rezortními kolegy v maďarském Szegedu to uvedl český ministr vnitra Vít Rakušan.
Opatření reaguje na zavedení kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru volného pohybu osob, kterým vlády zemí střední Evropy postupně reagovaly na zvýšené počty migrantů mířících do Evropy.
"Všichni víme, že kontroly na vnitřních hranicích nejsou ideální. Víme, že musíme hlídat vnější hranici," uvedl Rakušan, který setkání na téma nelegální migrace svolal a pozval na něj také německou ministryni vnitra Nancy Faeserovou a jejího rakouského kolegu Gerharda Karnera. Koordinační schůzky pohraničních služeb podle českého ministra Rakušana začnou v příštích týdnech. Téma migrace bude podle něj tématem prosincového summitu Evropské unie v Bruselu.
Faeserová, která se schůzky svých protějšků ze zemí V4 zúčastnila poprvé, řekla, že cílem všech jsou otevřené hranice. Uvedla, že byla nucena zavést kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem kvůli zvyšující se brutalitě převaděčských band.
Migrace podle Rakušana není individuální problém Maďarska, Česka či dalších zemí. Středoevropské země zavedly v uplynulých měsících jedna po druhé dočasné kontroly na společných hranicích ve snaze zmírnit nápor migrantů převážně z Blízkého východu a Afghánistánu.
Rakušan už dříve uvedl, že pokud mají být kontroly zrušeny, musí se na tom dohodnout všechny středoevropské země. Situace umožňující zrušení kontrol ale podle něj ještě nenastala.
Německo v září zavedlo stacionární kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem podle vzoru kontrol, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Česko, Polsko a Rakousko následně zpřísnily kontroly, které provádějí na své hranici se Slovenskem. To zase začalo uplatňovat prohlídky na své maďarské hranici. Rakousko provádí kontroly na své jižní a východní hranici již od roku 2015.
Země, které se účastní pondělní schůzky, jsou členy schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Obnovení kontrol na vnitřních hranicích je povoleno ve výjimečných případech a před jejich zavedením musí být informována EU.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uplatňuje tvrdý postup vůči nelegální migraci. Jedním z opatření, kterými snížila počty migrantů přecházejících přes maďarské území, bylo v roce 2015 vybudování plotu na hranicích s Chorvatskem a Srbskem. Na hranici pomáhají také čeští policisté.