Závěr? Dokumentaci o klonování lidského embrya podvrhl, psa se mu však naklonovat povedlo.
Korejský guru klonování přiznal podvod ČTĚTE ZDE
Hwang v roce 2004 oznámil, že se mu jako prvnímu na světě podařilo naklonovat lidské embryo a získat z něj embryonální kmenové buňky. Loni tvrdil, že vytvořil embryonální kmenové buňky z dospělých buněk jedenácti pacientů.
Jihokorejská hvězda zhasla
Vědci doufali, že pomocí kmenových buněk bude možné léčit nejrůznější poruchy, a to i ty způsobené vadami v genetickém kódu, pro něž zatím neexistuje žádný lék.
Kmenové buňky se totiž mohou vyvinout v kteroukoliv lidskou buňku a opravit každou tkáň včetně nervové. Výzkumná práce jihokorejského vědce byla považována za průlom, přinášející naději milionům nemocných.
PŘEČTĚTE SI: Korejský guru klonování falšoval výzkum
Jeden z jeho blízkých spolupracovníků však koncem loňského roku připustil, že minimálně jeden z výsledků výzkumu, který z doktora Sok-hwanga udělal národního hrdinu a posunul Jižní Koreu na vrchol světového výzkumu v oblasti klonování, byl padělán. Najevo vyšla i skutečnost, že některé z vajíček k výzkumu získal od podřízených, což je eticky nepřípustné.
Embrya nenaklonoval, Snuppyho ano
Devítičlenná skupina vyšetřovatelů nakonec oznámila, že nenašla nic, co by dokazovalo, že na univerzitě byly vytvořeny embryonální kmenové buňky z lidského embrya. #reklama
Potvrdila ale naklonování afghánského chrta Snuppyho. Hwang o tom informoval loni v srpnu a časopis Time to označil za nejúžasnější objev roku. Klonování psů je považováno za mimořádně obtížné.
Hwang se kvůli skandálu kolem své vědecké práce v prosinci vzdal postu univerzitního profesora. "Upřímně se omlouvám lidem, že jsem je tak šokoval a zklamal," řekl U Sok-hwang novinářům. Pro mnoho Jihokorejců však zůstává "guru klonování" nadále národním hrdinou. Na jeho podporu se po celé Koreji konala řada demonstrací.