Očkování přehledně: Jak se ochránit před podzimní vlnou koronaviru

Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
Aktualizováno 29. 10. 2022 15:09
Česko na podzim čeká další podzimní vlna koronaviru. Odborníci tak lidem doporučují nechat se před začátkem sezony naočkovat posilující dávkou. Tu by měli dostat především staří lidé či pacienti trpící chronickým onemocněním, s další vlnou by se však měli očkovat i mladší lidé či děti. Aktuálně.cz přináší návod, jak se na podzim nechat naočkovat.

Kdo by se měl očkovat?

Lékaři doporučují posilující dávku, v pořadí již čtvrtou, především lidem starším šedesáti let. S očkováním by podle odborníků neměly otálet ani specifické rizikové skupiny, jako jsou pacienti, kteří trpí poruchou imunity či chronickým onemocněním.

Vakcína je však přístupná komukoliv v dospělém věku, ale nejdříve po čtyřech měsících od předchozí dávky. Nechat se naočkovat po prodělaném covidu je naopak možné prakticky ihned. Lidé si samozřejmě mohou přijít i pro první posilující dávku, tu lékaři doporučují všem lidem ve věku pět a více let. 

"Podařilo se dosáhnout vyšší proočkovanosti u zranitelných skupin obyvatel a hlavně máme vakcínu, která chrání vůči variantě omikron. Takže věřím, že pokud se dostaví dostatek lidí na přeočkování touto upravenou vakcínou, počty mrtvých a osob s vážným průběhem by nemusely být tak vysoké," uvedl již dříve pro Aktuálně.cz vakcinolog Roman Chlíbek.  

 

Právě se děje

Další zprávy