V Česku bude dostupný další typ vakcíny proti covidu-19 od Novavaxu

ČTK ČTK
15. 12. 2023 15:18
V Česku bude dostupný další typ vakcíny proti covidu-19 od Novavaxu

V Česku bude dostupná další vakcína proti covidu-19 upravená na novější varianty koronaviru. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob řekl, že jí dorazilo 200 tisíc dávek a očkovat by se jí mohlo začít v příštím týdnu. Podle údajů ministerstva se letos na podzim, kdy mají vakcíny chránit před očekávanou největší zimní vlnou nákaz, nechalo očkovat asi 325 tisíc lidí. Zájem je tak ve srovnání s loňskem zhruba poloviční.

"Aktuálně jsou u nás dostupné pro očkování proti onemocnění covid-19 již dva typy očkovací látky, a to mRNA vakcína Comirnaty Omicron XBB 1.5. a nově i proteinová vakcína Nuvaxovid XBB 1.5. Zájemci tak mají možnost výběru. Chtěl bych tímto apelovat, aby se lidé, zejména ohrožené skupiny pacientů, nechali očkovat," uvedl k tomu náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Mezi ohroženější skupiny patří podle odborníků zejména senioři nebo lidé s chronickými nemocemi. Mezi 325 tisíci lidmi, kteří se nechali od září proti covidu-19 očkovat, jsou starších 65 let asi tři čtvrtiny. Loni ve stejném období to bylo více než 670 tisíc lidí, senioři tvořili asi dvě třetiny z nich. Od začátku očkování na konci roku 2020 má alespoň jednu dávku vakcíny přibližně 65 procent populace, u seniorů je podíl vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy