Tahle čísla nesedí. Čína opět ohýbá covidové statistiky, nakažených bleskově přibývá

Jana Václavíková Jana Václavíková
17. 12. 2022 17:02
Ulice Pekingu zejí prázdnotou, stejně jako regály obchodů s potravinami. A to přesto, že čínská vláda po velkých protestech v minulém týdnu zrušila většinu pandemických omezení a oficiálně počet nakažených klesá. Realita však podle výpovědí místních vypadá úplně jinak.
Fronty v čínských lékárnách na domácí testovací sady na koronavirus.
Fronty v čínských lékárnách na domácí testovací sady na koronavirus. | Foto: China Daily via REUTERS

Nákaza covidem brojí nejvíc právě v jednadvacetimilionovém Pekingu. Rychle se šířící varianta omikron se tu podle výpovědí místních šíří v domech i kancelářích, dovážkové služby hlásí výpadky kvůli nakaženým kurýrům, nikdo nevyváží odpadky a před lékárnami se tvoří dlouhé fronty. 

Stoupl také počet pacientů vyhledávajících kliniky specializující se na léčbu horečky - o minulém víkendu jejich služby vyhledalo 22 tisíc lidí, což je až šestnáctkrát víc než v předchozím týdnu, píše agentura Bloomberg. Jejich zaměstnance vedení požádalo, aby přišli do práce, i pokud jsou nemocní, uvádí týdeník The Economist

Je přitom těžké odhadnout, kolik Číňanů je ve skutečnosti nakažených koronavirem. Vláda mluví o poklesu, v úterý ohlásila jen 2249 nových případů. Zároveň však dodala, že do statistik už nebude započítávat asymptomatické pacienty. Mezi ty však podle časopisu Foreign Policy mohou spadat i lidé s příznaky, kteří však nepotřebují hospitalizaci. 

Čínskými sociálními sítěmi se také šíří fotografie pozitivních domácích testů a popisy příznaků, které lidé zažívají. V neformální anketě na sociálních sítích odpovědělo 58 procent ze 1700 obyvatel hlavního města, že jsou covid pozitivní. Na oblíbeném vyhledávači Baidu vzrostlo vyhledávání klíčových slov spojených s nákazou, což v minulém roce čínská univerzita v provincii An-chuej přímo spojila s nárůstem infikovaných. Od začátku prosince vyhledali obyvatelé Pekingu slovo "horečka" o 823 procent častěji než dříve. Po celé zemi vyhledávání stouplo o 679 procent, píše Bloomberg. 

Vrchol pandemické vlny v Číně podle odborníků teprve přijde v lednu. Důsledky však mohou být vážnější než v jiných zemích. Země používá vlastní vakcíny, které jsou méně účinné než ty západní, a dlouho nepřistoupila k očkování osob nad 60 let. Kvůli tomu dostalo jen 40 procent lidí starších 80 let tři dávky vakcíny, které chrání před vážným průběhem nemoci nebo až před smrtí. 

Náhlý konec restrikcí

Analytici Bloombergu se proto domnívají, že by nemoci mohlo podlehnout až 700 tisíc Číňanů. Hongkongští odborníci přišli s ještě temnějšími vyhlídkami - podle nich by na koronavirus mohl v Číně zemřít milion lidí. Zprávy o obětech po zrušení restrikcí se už začínají pomalu objevovat - jedněmi z prvních jsou dva bývalí novináři čínských státních médií. 

Čínská vláda k politice nulové tolerance koronaviru přistoupila brzy poté, co se ve městě Wu-chan v roce 2020 začala katastrofálně šířit nákaza, která vedla k celkové uzávěře jedenáctimilionového města a následně celosvětové pandemii. Přísná opatření v zemi platila do začátku prosince.  

Mike Ryan ze Světové zdravotnické organizace upozornil, že počty nakažených nerostou kvůli nedávným protestům a snaze Číňanů vrátit se k normálnímu životu bez omezujících zákazů. "Covid se v zemi intenzivně šířil už dřív, protože kontrolní opatření sama o sobě nemoc nezastavila," cituje ho agentura Reuters. "Mám za to, že se čínské úřady strategicky rozhodly, že uvolnění opatření je pro ně nejlepší možnost," dodal. 

Tomu může nasvědčovat náhlý konec opatření, vyhlášený 7. prosince bez toho, aniž by vláda občanům vysvětlila, jak se mají nadále chránit. Když k podobnému kroku před rokem přistupoval například Singapur, rozvolňování bylo postupné a zabralo měsíc. 

Vláda se zbavila odpovědnosti

Peking mezitím dál propaguje očkování chránící proti koronaviru. V minulém týdnu úřady schválily čtyři nové druhy preparátů, z nichž dvě k aplikaci nepotřebují jehly - jedna se používá formou nosního spreje a druhá se inhaluje. Jejich účinnost pro očkované dvěma dávkami by měla dosahovat 80 procent, pro neočkované k 55 procentům, cituje čínskou studii americký deník New York Times. 

Nová čínská vakcína proti koronaviru se aplikuje pomocí nosního spreje.
Nová čínská vakcína proti koronaviru se aplikuje pomocí nosního spreje. | Foto: cnsphoto via REUTERS

Zároveň se vláda dohodla s farmaceutickou společností Pfizer na dodávkách léku Paxlovid používaného k léčbě nemocných, jejichž stav nevyžaduje intubaci. Peking přitom od začátku západní vakcíny odmítal a tvrdil, že jsou neověřené a nebezpečné. 

Čínská vláda tak podle odborníků přenesla zodpovědnost na jedince, zatímco dříve za původce úspěchu označovala "praktikování kolektivismu Číňanů", nyní nové heslo zní jinak: "Buď prvním, kdo je zodpovědný za vlastní zdraví."

Video: Protesty proti striktním opatřením sílí, lidé vyzývají prezidenta k rezignaci (28. 11. 2022)

Protesty proti politice nulové tolerance vůči covidu-19 v Číně sílí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy