Za vakcíny proti covidu dalo Česko 19 miliard. Na podzim mají přijít nové typy

ČTK ČTK
8. 7. 2022 11:45
Vakcíny proti covidu-19 stály Česko dosud 19 miliard korun. Darované dalším zemím z nich byly za 270 milionů korun, zlikvidované kvůli expiraci za 190 milionů korun. Dodávky plánované na léto byly odloženy na podzim, kdy se očekává větší zájem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Pfizer i Moderna přestaly dodávat vakcíny a nebudou je dodávat přes celé léto. Všechny přijdou na podzim, kdy už budou dostupné nové typy," uvedla ředitelka mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví Kateřina Baťhová, která měla nákupy vakcín na starosti.

Podle náměstka ministra zdravotnictví pro české předsednictví EU Jakuba Dvořáčka není pravděpodobné, že by se počty objednaných vakcín podařilo snížit. Čeká spíš rozložení dodávek do delšího času.

Jedním z cílů českého předsednictví Radě EU je vyjednávání s výrobci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna o nových smlouvách, které by lépe odpovídaly současné situaci. Státy EU by podle nich měly mít vždy k dispozici nejmodernější vakcíny upravené na aktuální variantu viru a dodávky by měly odpovídat sezonnímu vývoji nákazy.

Video: Bohaté státy hromadily vakcíny pro sebe, jinde se nedostalo ani na lékaře (7. 2. 2022)

Hned na začátku se ukázalo, že spravedlnost v rozdělování vakcín nefunguje, upozorňuje farmaceut Stanislav Havlíček z misí Lékařů bez hranic. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy