Praha – Podivných událostí bylo za poslední rok kolem šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové více než dost. Dva údajné pokusy o vraždu – poprvé snaha vytlačit její služební auto mimo dálnici a poté demontáž nosičů kabiny výtahu v domě, kde předsedkyně klíčové energetické instituce bydlí. Nedávno pak bylo nalezeno odposlouchávací zařízení v kanceláři její podřízené. A zatímco štěnici nyní ostravští kriminalisté zkoumají, výtahový atentát na Vitáskovou poslala policie k ledu.
Vyšetřování dokončili kriminalisté už po měsíci. "Tento případ byl 31. října minulého roku odložen, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ napsal Insideru mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Vitáskové byla přitom kvůli poškození výtahu navrácena ochranka, kterou dostala po dřívějším incidentu na dálnici. Ten se podle šéfky ERÚ odehrál v dubnu loňského roku. Vůz, ve kterém vezl Vitáskovou její řidič po dálnici D1 z Prahy do sídla ERÚ v Jihlavě, se měl neznámý automobil pokoušet vytlačit mimo silnici.
Přestože policie vyšetřování ukončila, bodyguardi budou Vitáskovou hlídat i nadále. "Ochranka, kterou paní předsedkyni přidělili z rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, nemá s policejním vyšetřováním žádnou souvislost. O výsledcích šetření nejsme informováni," uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.
Kdo nasadil uši do ERÚ
Policie nyní zkoumá odposlouchávací zařízení, které bylo v sídle ERÚ nalezeno jednou z vysoce postavených úřednic. "V současné době probíhá standardní prověřování veškerých informací spojených s touto událostí. Ono odposlouchávací zařízení je v těchto dnech podrobováno znaleckému zkoumání," uvedl mluvčí moravskoslezských policistů Petr Svoboda.
Odhalení štěnice přitom nebylo náhodné – úřednice ji objevila po důkladné prohlídce své kanceláře (podle Hospodářských novin byl odposlech umístěn v prodlužovací šňůře). "Pracovnice úřadu měla podezření, protože někdo v její přítomnosti použil informace, které se jinak dozvědět nemohl. Šlo o její vlastní aktivitu, o které své nadřízené informovala až po nálezu zařízení," popsal Insideru nález Chvojka. Ve zmíněné kanceláři probíhají například přípravy nových zákonů a rozklady rozhodnutí úřadu.
Kvůli štěnici se Vitásková sešla s náměstkem policejního prezidenta Zdeňkem Laubem, který ji ubezpečil, že rozhodně nepochází od policie. Obsah schůzky však ERÚ komentovat nechce. "Na přání policie nebudeme nijak blíže jejich postup a opatření popisovat. Paní předsedkyně žádala o důkladné prošetření a přijetí adekvátních opatření, aby se podobným událostem do budoucna zabránilo," uvedl Chvojka. Že by po odhalení odposlechu následovaly prohlídky dalších kanceláří, odmítl. "Jako úřad to nemůžeme dělat, další postup závisí na policii, která se tím zabývá," dodal Chvojka.
Detektivy nyní čeká hledání zadavatele odposlechu. "Zjistit majitele lze, pokud by se vypátralo například, kde bylo zařízení koupeno, nebo kdo ho objednal," řekl Insideru bezpečnostní expert a bývalý detektiv protikorupční policie Kamil Kouba.
Předsedkyně před soudem
Předsedkyně Vitásková v červnu stanula před soudem v kauze solárních elektráren chomutovského magnáta Zdeňka Zemka a solárních elektráren patřících do jeho impéria.
Elektrárny Zdeněk Sun a Saša Sun, pojmenované po Zemkových synech, získaly fotovoltaickou licenci na Silvestra roku 2010, tedy poslední den, kdy platily dvojnásobné výkupní ceny elektřiny. Vitásková, která tou dobou ještě v ERÚ nebyla, měla později ovlivňovat řízení o odebrání Zemkových solárních licencí.
Pořad Reportéři ČT navíc upozornil na možný střet zájmů Vitáskové, která si měla i po příchodu do čela ERÚ udržovat vliv na své bývalé společnosti podnikající v energetice. Dokazovat to mají e-maily, které zajistila policie. Vitásková však jakékoli nezákonnosti popírá.