Plzeň – "Pod vodou" můžete vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami. Anebo si zkusit řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi.
Nová expozice je přístupná od 20. srpna a doplnila již stávající výstavní oddělení Techmanie, která stejně hravě a názorně vysvětlují svět kolem nás a principy jeho fungování: expozici Vesmír, Člověk a zvíře, MáToHáček, Obnovitelné zdroje energie, Vodní svět, Edutorium, Filmohraní, Malá věda, Entropa a 150 let průmyslu v Plzni.
Více než polovina návštěvníků podle tiskové mluvčí Techmanie Markéty Čekanové navštíví výše zmíněné expozice, na výběr je toho ale mnohem více.
Součástí komplexu Techmanie je také 3D Planetárium, laboratoře a dílny. "Druhé místo co do zájmu návštěvníků zaujímají 2D a 3D projekce v planetáriu," upřesňuje Čekanová.
Vesmír v nejjemnějším rozlišení
Sál v kupoli o vnitřním průměru 14 metrů má 90 polohovacích sedadel, v nichž se můžete pohodlně uvelebit a sledovat až 140 tisíc hvězd, věrný model Mléčné dráhy či model DNA. Promítací 3D technologií od společnosti Sky-Skan, která nabízí jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě, disponují v současné době pouze tři evropská science centra: varšavské Centrum Nauki Kopernik, barcelonské CosmoCaixa a plzeňská Techmania Science Center.
V Planetáriu mají také technologii Science On a Sphere, což je projekce na kulovou plochu o průměru 1,7 metru. Je to vlastně takový virtuální globus, který se vznáší v prostoru a na kterém můžete pozorovat třeba bouřící tornáda. Podkladová data k projekcím jsou od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů, NOAA.
Na stopě vraždě
Tři špičkově vybavené laboratoře určené pro vědecké experimenty jsou vybavené mikroskopy, pipetami, zvětšovacími skly, vývěvy či UV.
"Z programů v laboratořích je nejoblíbenější Kriminálka TSC, kterou nabízíme jak v laboratoři biologie, tak v laboratoři chemie i fyziky. V každé si lidé zkusí jiné forenzní postupy a řeší jiný kriminální případ," láká Markéta Čekanová.
Rovněž zdejší dílny ukazují trochu jinou tvář, než jsme ze špinavých provozů zvyklí. Je v nich vybavení pro základní obrábění dřeva, kovu i plastu, hitem mezi návštěvníky jsou 3D tiskárny a CNC frézky – vše si totiž můžete vyzkoušet a své výtvory odnést domů.
"Letní novinkou jsou programy v dílnách a laboratořích zaměřené na vodu," upřesňuje mluvčí Čekanová. "V nich si návštěvníci mohou vyrobit vodní mlýnek nebo udělat různé rozbory vody, poznat život v řekách a rybnících, zjistit, v čem se liší vody z různých zdrojů, a dokonce uvidí, že vodou se dá i zapalovat." Jak? To budete muset v Techmanii zjistit sami...
Těšte se na výživu
Myšlenka založit science center v Plzni se zrodila v roce 2005 z potřeby plzeňské Škodovky a Západočeské univerzity. Obě tehdy pociťovaly nedostatek kvalifikovaných pracovníků a nezájem mladé generace o studium technických oborů. Vědecké centrum mělo mladé lidi povzbudit a motivovat.
"Následovalo několik let hledání optimální varianty, studia zahraničních modelů a především shánění finančních prostředků," říká Markéta Čekanová. "O tři roky později, 4. listopadu 2008, bylo otevřeno první Techmania Science Center. Instituce jako taková, ovšem bez vlastních budov, vyvíjela činnost již od roku 2006. Vždy šlo o popularizaci vědy a techniky a jejich přiblížení co nejširší veřejnosti co nejsrozumitelnější formou."
V dalších letech prošla Techmanie významnou proměnou a rozšířením, dnes existuje již ve své třetí podobě: s velkou expoziční halou, 3D Planetáriem, laboratořemi, dílnami a dalším zázemím.
Není to ale konečná – Techmanie se stále proměňuje, každý rok přibývá nové ucelené téma. Letos na podzim to bude "Výživa", jež zahrne programy v dílnách a laboratořích, film v planetáriu, novou expozici a novou vědecko-technickou show.
Další nevšední turistický cíl vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.