Praha - Tři týdny před volbou prezidenta republiky je blíž ke zvolení Václav Klaus. Zákonodárci si přesto zatím stále ujasňují, kterému z kandidátů dají svůj hlas a někteří průběžně mění svůj názor.
Z ankety deníku Aktuálně.cz vyplývá, že stávajícího prezidenta nyní veřejně podporuje 127 volitelů.
Jen o málo méně zákonodárců by dalo svůj hlas ekonomovi Janu Švejnarovi. Otevřenou podporu ve všech kolech volby mu přislíbilo 110 volitelů, 24 senátorů a 86 poslanců.
U poslanců a senátorů ČSSD jde o podporu deklarovanou vedením strany, nikoliv jednotlivými osobami. Zákonodárci ODS naproti tomu svou jednotu stvrdili 122 podpisy na nominační listině Václava Klause.
V prvním kole budou Švejnara podle posledních informací volit i všichni komunisté, což s poměrem hlasů zamíchá. Dohodnutý postup komunistů novinářům na začátku ledna potvrdil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Kdyby tedy volba proběhla v těchto dnech a hlasovací právo měli jen ti, kteří v anketě odpověděli a všichni komunističtí zákonodárci, skončilo by podle propočtů 1. kolo volby poměrem 133:127 ve prospěch Čechoameričana Jana Švejnara.
Klání profesorů. Komunisté hrají klíčovou roli
Tuto simulaci výsledného poměru hlasů může výrazně zvrátit strategie KSČM v dalších kolech volby, kde je odlišný způsob sčítání hlasů. Změnit poměr sil může také početně významná skupina nerozhodnutých či tajnosnubných volitelů.
Ve svých preferencích nemá jasno nebo je tají 14 senátorů a 30 poslanců. Mezi nimi převažují komunisté, ale velkou část tvoří také lidovci.
Ti na pondělním jednání celostátního výboru strany v Lipnici odhlasovali doporučení svým zákonodárcům, aby do hlasovací urny vhodili lístek se jménem stávajícího prezidenta Václava Klause.
"Většina členů výboru hlasovala pro Klause. Pro Švejnara byli jen jednotlivci," komentoval průběh jednání poslanec Ladislav Šustr. Doporučení je už podle svého názvu nezávazné.
- Čtěte více: Volte Klause, řekli lidovci. Čunek byl proti
Anketa deníku Aktuálně.cz ukázala, kteří lidovci poruší většinovou vůli svých vrcholných představitelů a postaví se na stranu kandidáta Jana Švejnara.
Švejnara považují za lepší alternativu lidovci Jiří Čunek, Petr Pithart, Josef Vaculík, Michaela Šojdrová, Ludvík Hovorka a Tomáš Kvapil.
- Další informace: Vdova po Luxovi se postavila ostře proti Klausovi
"Já jsem ho podpořil už při ohlašování kandidatury, takže já budu volit Jana Švejnara," říká za všechny Petr Pithart, místopředseda Senátu a neúspěšný kandidát v minulé prezidentské volbě.
Chceme volit tajně, vzkazují zákonodárci
Hlasy se mohou přelévat také vlivem přijatého způsobu volby.
Tajná volba do hlasování vnáší nejistotu, veřejná by s velkou pravděpodobností znamenala jednotný postoj občanských i sociálních demokratů a vyloučila by či výrazně ztížila možnost využít prezidentské volby jako prostředku vnitrostranické rebelie.
I pohled zákonodárců na způsob volby zjišťovala anketa deníku Aktuálně.cz. A ukázalo se, že si většina volitelů veřejnou volbu nepřeje. Jako vhodnější způsob vidí volbu tajnou.
"Myslím si, že méně bolestné a zachovávající určitou svobodu rozhodování je volba tajná," říká například místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
- Podrobnosti čtěte ZDE: Zvolí Klause, či Švejnara veřejně? Boj se zostřuje
Navzdory výstupům z jednání lidoveckého celostátního výboru, který doporučil veřejnou volbu, je většina křesťanskodemokratických politiků proti. "Tajná volba osvobozuje," myslí si senátor Václav Koukal.
Jeden ze zákonodárců za KDU-ČSL se dokonce v případě vítězství veřejné volby chystá opustit sál.
"Volba je tajná. Pokud by se odhlasovala veřejná volba, s největší pravděpodobností bych odešel," hrozí šéf senátního školského výboru Karek Barták.