Švejnar: Moje kampaň je čistá, za 750 tisíc

Kateřina Eliášová
4. 2. 2008 15:25
Topolánek má jeho kampaň za korupční
Jan Švejnar přišel o několik minut dříve než jeho protivník Václav Klaus.
Jan Švejnar přišel o několik minut dříve než jeho protivník Václav Klaus. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Prezidenstská volba se přiostřuje. Premiér Mirek Topolánek označil v neděli kampaň Jana Švejnara za "korupční". Prezidenstký kandidát ČSSD a zelených si to nenechal líbit. Doložil, kolik kampaň dosud stála. A to samé očekává u Václava Klause.

Švejnar vypočítal, že náklady spojené s jeho kampaní se prozatím vyšplhaly na třičtvrtě milionu, odhad byl původně půl milionu. Kampaň si platí sám.

Toplánek v neděli Švejnara napadl a zpochybnil serióznost jeho kampaně.

"Švejnar je obětí dlouhodobého obchodu," řekl s narážkou na jeho působení v dozorčí radě ČSOB. "Tady ten korupční potenciál je. Ta kampaň určitě nestála 500 tisíc korun - možná eur."

Nepřehlédněte:

Odhad nákladů Švejnarovy kampaně

  • pronájem kanceláře ... 150 tis. Kč
  • telefony ... 140 tis. Kč
  • cesty do regionů (7) ... 115 tis. Kč
  • pronájem automobilu ... 90 tis. Kč
  • náhrady pro administrativní část týmu ... 100 tis. Kč
  • webové stránky ... 35 tis. Kč
  • tiskové konference ... 40 tis. Kč
  • kancelářeské potřeby, taxi, různé ... 80 tis. Kč
  • Celkem ... 750 tis. Kč

"Pan Topolánek tvrdí, že mé náklady jsou 500 000 euro, což je téměř 13 miliónů Kč. To zřejmě znamená, že premiér České republiky buď nezná současný kurz koruny k euru, nebo nic netuší o cenách v této zemi," píše Švejnar v tiskovém prohlášení. Jeho součástí je i tabulka, ve které vyčísluje jednotlivé položky kampaně.

Švejnara a ČSOB dělí čínská zeď

Švejnar vyzval Topolánka, ať mu předloží důkazy, že je jeho kampaň korupční. Topolánek vzkázal, že nic takového nemusí udělat.

"Své členství v dozorčí radě ČSOB jsem zmrazil v listopadu 2007, postavil jsem mezi sebe a ČSOB tzv. Čínskou zeď. To znamená, že se neúčastním žádných jednání a nedostávám z ČSOB žádné informace a taktéž nepobírám žádnou odměnu," vysvětlil Švejnar.

"Doufám, že druhý kandidát Václav Klaus vykáže, jak odděluje své náklady na výkon prezidentské funkce od nákladů spojených se svým úsilím o znovuzvolení," doplnil Švejnar.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy