reklama
 
 

Výzkum: Klaus zastavil Švejnarův nástup. Poprvé posílil

3. 2. 2008 12:40
Klause by nyní volilo 52 procent lidí, Švejnara 48

Praha - Čtyři týdny po sobě se Aktuálně.cz dotazovalo ve třech městech České republiky na podporu pro prezidentské kandidáty Václava Klause a Jana Švejnara.

V závěrečném kole, týden před skutečnou volbou v Parlamentu, vůbec poprvé ubylo příznivců Jana Švejnara a přibylo stoupenců Václava Klause.

Dosavadnímu prezidentovi se tak podařilo zvrátit trend předchozích dvou týdnů, kdy se na něj kandidát sociální demokracie a zelených neustále dotahoval a přebíral mu příznivce.

Procento nahoru

Oproti předchozímu týdnu Klausovi přibylo necelé procento podpory, Švejnarovi stejný díl ubyl.

Pokud by se nyní konaly přímé volby prezidenta, pro Václava Klause by hlasovalo 52,19 procenta dotázaných, Jana Švejnara by si vybralo 47,81 procenta.

Průzkum veřejného mínění připravili pro Aktuálně.cz v Praze, v Brně a v Bruntále odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

Projděte si výsledky všech předchozích průzkumů pro Aktuálně.cz

Po debatě

Hlavní událostí uplynulého týdne v prezidentském souboji byla veřejná debata obou kandidátů na půdě senátorského klubu sociální demokracie. Zda právě ta přispěla k drobnému posunu v přízni, není jasné, názor na výkon v diskusi nebyl v průzkumu zkoumán.

Jak by v tuto chvíli dopadlo hlasování v Parlamentu?

"Celkové preference mají ustálené hodnoty, i když Václav Klaus o necelé procento posílil. Opět se potvrdilo, že ženy více preferují současného prezidenta," uvedl k výsledkům vedoucí výzkumného týmu Pavel Krchňák.

Klaus má mezi ženami podporu 60 procent respondentek, muži většinově podporují Jana Švejnara: volilo by ho 56 procent z nich.

Brno, Praha, Bruntál

Václav Klaus v posledním čtvrtém kole dotazování získal více příznivců než Jan Švejnar ve všech třech městech. Nejtěsnější poměr byl opět v Praze, oba kandidáty tu dělí pouze dvě procenta (51:49).

Velmi podobně to dopadlo v Bruntále - zde byl poměr 51,5 ku 48,5 procenta. Nejvíce proklausovské se čtvrtý týden po sobě ukázalo být Brno, současného prezidenta by zde volilo 54 procent lidí. V Brně přesto tentokrát jako jediném městě Klaus oproti předchozímu týdnu několik desetin procenta ztratil.

V průzkumu odpovídalo od pondělí do čtvrtka 1050 občanů České republiky.

Čtyři týdny kampaně

Aktuálně.cz se na podporu obou kandidátů začalo ptát čtyři týdny před prezidentskou volbou.

Václav Klaus měl v druhém lednovém týdnu podporu více než 54 procent lidí. Po následující dva týdny jeho příznivců ubývalo. Ve třetím lednovém týdnu si ho přálo znovu na Pražském hradě 53 procent účastníků výzkumu. Před týdnem nejnižší počet dotázaných - pouze 51 procent.

Na Aktuálně.cz vám přineseme i další výsledky z průzkumu: Jak se lidem zamlouvala předvolební kampaň obou kandidátů a zda by měli pokračovat i do případné druhé volby.

autor: Pavel Tomášek | 3. 2. 2008 12:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama