Švejnar: Budu dobrým spoluhráčem Topolánka

Martina Macková, Petr Holub
30. 1. 2008 13:05
Prezidentský kandidát nejen o politikaření s eurem
Jan Švejnar při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Jan Švejnar při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku roste nespokojenost s politickou situací, rostou i obavy z dalšího vývoje ekonomiky. Proto jsou lidé nakloněni slyšet na slovo změna, a to i v nejvyšších patrech politické reprezentace. Tak popisuje svou šanci v prezidentské volbě kandidát zelených a sociálních demokratů Jan Švejnar.

"Rychlý vzestup mé popularity odráží touhu po změně," řekl v exkluzivním rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz, kde také popsal, co nového může nabídnout.

Foto: Ludvík Hradilek
První díl rozhovoru čtěte zde:
Švejnar: Proti Klausovi nastoupím zas a znova

A: Zatím jste mluvil o veřejných financích, zdravotnických změnách, penzijním systému, byrokracii, podpoře výzkumu. Všechny tyto změny, kromě výzkumu, plánuje premiér Topolánek v tomto roce. Výzkum bude následovat v dalších letech. Když nabízíte stejná témata, v čem je změna?

Prezident není ministerský předseda. Jde o to, kterým směrem by se republika měla dát, proto je důležité, aby měl prezident vizi. Já mám vizi a několikrát jsem ji zopakoval. Prezident by měl také vědět, jak politikům pomoci zrealizovat některá témata tak, aby se naše republika ve světě uplatnila.

Velký význam své vize vidím v tom, že se nevymezuji vůči světu a Evropě negativně, ale pozitivně. Měli bychom zaujmout aktivní roli a uplatnit své národní zájmy, tím budeme hájit i zájmy Evropy. Je třeba, aby se Evropa stala nejen největším ekonomickým celkem ve světě, což v této chvíli už je, ale i nejdynamičtějším, což není.

Byl bych dobrým spoluhráčem vlády a Topolánka, tedy premiéra obzvláště.

A to bude důležité, protože země, které si v globalizovaném světě povedou dobře, musí být akceschopné. Mají akceschopné nejen občany a podniky, ale též vlády. Prošli jsme obdobím několika slabých vlád, nejsme tak akceschopní a vymezujeme se negativně. Jediní v Lisabonu jsme byli negativní, stejně jsme se nakonec museli přidat k většině. Měli bychom najít pozitivní roli a prezidenta, který může pomoci vládě, protože má mezinárodní zkušenosti a přitom je zde pevně zakotven, jako jsem já. To země potřebuje.

Zdržování s eurem zvětšuje rizika

A: S Topolánkem byste se shodl, rozdíl je, že chcete víc než on komunikovat ve světě. To znamená, že na rozdíl od něho podporujete přijetí eura?

Rozhodně ano. K euru je možné přistoupit, když je ekonomika země připravená. My jsme připraveni roky. Máme zkušenost Slovinska, které loni přistoupilo na euro bez jakýchkoliv potíží. Slovensko vstoupí příští nebo přespříští rok.

My otálíme vyloženě z politických důvodů. A vidím to jako nešťastné řešení. Kvůli finančním krizím, které mohou značně vychýlit kurs koruny vůči euru, je oddělená měna největším rizikem. Většinou vyvážíme do eurozóny. Může dojít k vnějšímu šoku, který nebude námi vůbec zaviněn, ale dojde ke krachu menších a středních podniků. Můžeme tomu předejít tím, že ukončíme jakýkoliv směnný kurs. Je načase o tom vážně uvažovat.

A: Euro je opravdu klíčový bod naší spolupráce s cizinou?

Ano. Je u něho spousta pro a proti, ale vše je sekundární.

Krize možná nepřijde

A: Hovoří se o tom, že z Ameriky přijdou krize a recese, objevil se dokonce názor, že český růst by mohl klesnout až na polovinu vinou zpomalení americké ekonomiky. Obáváte se také tak temného vývoje?

Říkal jsem od počátku své kandidatury, že může dojít a že dojde ke zpomalení. Zřejmě se nemýlím. Také jsem v roce 1996 ohlašoval útok na korunu, ke kterému v roce 1997 došlo. To je právě ukázka, že člověk, který má mezinárodní ekonomické znalosti, může pomoci, aby se země mohla připravit na střednědobé i dlouhodobé výkyvy. Na nadcházející výkyv poukazuji už delší dobu. Možná bude větší, než se očekávalo, ale doufám, že nakonec tak velký nebude. Jsme do určité míry od Ameriky izolováni, což nám poslouží, ale jestli bude zasažena celá Evropa, tak se tomu nevyhneme.

A: Konkrétní průběh zatím nejde předpovědět?

To nelze. Závisí to hodně na tom, jak se situace vyvine ve Spojených státech. Naštěstí americká centrální banka reaguje poměrně rychle a snižuje úroky, ministerstvo financí reaguje rovněž rychle, prostřednictvím rozpočtu uvolňuje částky na podporu americké ekonomiky. Proto myslím, že dojde ke zpomalení negativního vývoje. Jestliže Amerika nepůjde do recese, tak je možné, že Evropa nepůjde také.

A: V těchto týdnech prostě čekáme, kde se pokles v Americe zastaví?

Přesně. Tam je ohnisko.

 

Právě se děje

Další zprávy