Otřel se v blogu o Klause, hrozí mu vyhození z ODS

stk
30. 1. 2008 11:05
Blog na Aktuálně.cz pobouřil europoslance Zvěřinu
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Politologa a historika Jana Berwida-Buquoye bude zřejmě text o Václavu Klausovi, který uveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz, stát členství v ODS.

Článek pobouřil europoslance a autorova kolegu z místní organizace v Táboře Jaroslava Zvěřinu.

"Špiněním hlavy státu prokázal Berwid-Buquoy totální bezohlednost vůči všem členům ODS. Praktické ukončení jeho členství navrhnu na nejbližší schůzi místního sdružení, jehož je členem," napsal Zvěřina v diskusi pod blogem.

O co vlastně šlo? Jan Berwid-Buquoy přetiskl ve svém blogu rozsáhlý citát z článku, který vyšel před dvanácti lety v Necenzurovaných novinách: Tak pěkně po pořádku. V. Klaus se narodil za války (1941) v Praze, i když rodina pochází z Haliče a jak už to bývá, ve vhodnou dobu si změnila jméno z Pružinskyj na Klaus... Je známo, že V. Klaus byl vzorným pionýrem a jako jediný z třídy si pořídil hedvábný pionýrský šátek..., stojí v něm mimo jiné. V podobně sarkastickém, často bulvárním a spekulativním duchu se nese celý text. Podstatná část je věnována autorovu jízlivému pohledu na profesuru současného prezidenta.

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si blog Jana Berwida-Buquoye:
Terra inkognita zvaná Václav Klaus

Berwid-Buquoy v úvodu svého příspěvku, kde zmiňovaný text citoval, žehrá na údajný nedostatek informací o Václavu Klausovi. "Tak např. o T. G. Masarykovi, Edvardu Benešovi a Václavu Havlovi byla tu i v zahraničí napsána celá řada zajímavých monografií. V tomto směru o Klausovi neexistuje nic," píše a pokládá si řečnickou otázku Proč? Článek z Necenzurovaných novin pak uvádí jako "impozantní svědectví jistého Dr. Ladislava Andreye."

Europoslanec Zvěřina: Špiněním hlavy státu prokázal Berwid-Buquoy totální bezohlednost vůči všem členům ODS
Europoslanec Zvěřina: Špiněním hlavy státu prokázal Berwid-Buquoy totální bezohlednost vůči všem členům ODS | Foto: Aktuálně.cz

Na závěr Berwid-Buquoy cituje Haškova Švejka "Kdyby z toho byla jenom polovina pravda, stačilo by to, aby měl vostudu na celej život!" V dalším textu pak prohlašuje, že Klaus je "brilantním a fundovaným myslitelem v oblasti národního hospodářství" a oceňuje i jeho působení v roli premiéra. Úřad prezidenta však nezvládá, uzavírá Berwid-Buquoy.

Ve svém předchozím blogu s titulkem Quo vadis, Bohemia? (čtěte zde) autor jednoznačně podpořil volbu Klausova protivníka, Jana Švejnara.

Europoslanec Jaroslav Zvěřina jeho texty kategoricky odmítl. "Přečetl jsem si oba články, které pan Berwid-Buquoy v posledních dnech věnoval prezidentské volbě a osobě Václava Klause. Je evidentní, že se jeho postoje hluboce liší od pozice ODS jako politické strany, ale také od osobních stanovisek prakticky všech členů ODS v táborské organizaci," napsal dále v diskusi.

"Na svých slovech trvám, nemám, co bych na nich měnil," potvrdil v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zvěřinu přitom nespojuje s autorem blogu jen členství v místní stranické organizaci. Napsal například doslov k českému vydání knihy Berwida-Buquoye Otec německého hospodářského zázraku Ludwig Erhard

 

Právě se děje

před 8 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy