Švejnar: Proti Klausovi nastoupím zas a znova

Martina Macková, Petr Holub
30. 1. 2008 11:25
Exkluzivní rozhovor s prezidentským kandidátem
Mám šanci vyhrát, věří soupeř Václava Klause.
Mám šanci vyhrát, věří soupeř Václava Klause. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikandidát Václava Klause ve volbě prezidenta Jan Švejnar hodlá o místo na Hradě usilovat ve všech volbách, na něž se hlasování protáhne.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Švejnar řekl, že ani po případném nerozhodném výsledku při první volbě 8. února souboj nevzdá a nastoupí proti Klausovi, kolikrát bude potřeba.

Předpokládá, že ho budou stále podporovat obě strany, které se postavily za jeho kandidaturu - sociální demokraté i zelení.

V souvislostech:
Duel kandidátů: Klaus v defenzivě, Švejnar neměl prostor
Švejnar, nebo Klaus? Hlasujte, čí kampaň je lepší
Exkluzivní průzkum: Švejnar vzal Klausovi další příznivce

Švejnar odmítá scénář, že jeho soupeře budou jednotně volit zákonodárci ODS a lidovců.

"Ten scénář není úplný. Neočekávám, že ODS bude jednotná. Mezi lidovci se také vyjasňuje situace, takže u nich to je půl napůl," vysvětlil svůj optimismus. "Mám šanci vyhrát," dodal.

A: Vy máte informace, že ODS nebude jednotná?

Je to stejné jako u ČSSD. Také se říká, že tam budou nějací přeběhlíci a ČSSD také tvrdí, že nebudou. Myslím, že obě strany budou symetrické.

Nešťastná dohoda o církvích

Jan Švejnar s manželkou.
Jan Švejnar s manželkou. | Foto: Ludvík Hradilek

A: Cyril Svoboda oznámil, že se vymění podpora Klause za církevní restituce. Považujete to za korektní? Patří takové obchody k volbám i jinde na světě?

Vyjednávání vždy bude. Přesto bych považoval dohodu, pokud k ní vůbec dojde, za nešťastnou. Ale myslím, že k ní nedojde.
Vyrovnání se bude vyplácet po dobu 60 let, což je velmi dlouhé období a bude to obrovská zátěž pro státní rozpočet každý rok. V tomto smyslu je v zájmu KDU, církví a také všech zbožných lidí, kterých je hodně i v jiných stranách, aby tato dohoda byla podepsána a stvrzena širší části politického spektra, nejen touto vládou. Bylo by krajně nešťastné, kdyby nezískali ČSSD, která je smlouvě s církvemi pozitivně nakloněna. A myslím, že by opravdu nebylo dobré používat prezidentské volby k tomu, aby se narychlo ušila nějaké dohoda, která bude za 5, 10, 15 let vrácena.

A: To znamená, že by volebním obchodem mohlo být vyrovnání s církvemi ohroženo?

Rozhodně. Jsem pro to narovnání a myslím, že by v tom prezidentská volba neměla hrát roli.

A: Vy byste byl spíš pro to, aby se dohoda týkala kratšího období?

Nevadí, jestli to bude 60 let, pokud se na tom dohodne široká část politického spektra.

A: Překvapilo vás něco na debatě o církvích?

Překvapuje mě, že má dojít k takovým změnám těsně před prezidentskými volbami, že má dojít ke shodě, ke které se nedošlo sedmnáct let. Proto si myslím, že by shoda byla vratká.

Se všemi mluvím stejně

Kandidát na Hrad a jeho mluvčí.
Kandidát na Hrad a jeho mluvčí. | Foto: Ludvík Hradilek

A: Jaké používáte politické nástroje, abyste souboj s Václavem Klausem vyhrál?

Moje hlavní síla je v nadstranickosti a v tom, že jsem férový. Jsem znám jako člověk, který má velkou morální reputaci a který je přímočarý. Všem se prezentuji stejně, všem dávám stejné hodnoty. Nesnažím se najednou změnit, abych se zalíbil té či oné straně.

A: Neslibujete nic? Například lidovcům ještě větší restituce?

Ne, ne. Ale slibuji, že dostojím svému slovu a že v této oblasti budu podporovat narovnání.

A: Nástrojem, který by měl zabránit zvolení Klause, je veřejné hlasování. Myslíte, že by poslanci a senátoři měli hlasovat veřejně?

Tady nemám příliš vyhraněný názor, vidím výhody i nevýhody. Tajná volba umožňuje, že se lidé budou vyjadřovat tak, jak chtějí, a stranické tlaky na ně nebudou příliš doléhat. Na druhé straně politici jsou zvolení zástupci občanů a ti mají právo vědět, jak hlasují. Tyto dva principy se tady střetávají.

A: Václav Klaus říká, že je antidemokratické, kdyby zákonodárci hlasovali veřejně. S tím tedy nesouhlasíte?

Ne. Tady je omyl v tom, že tajná volba je správná v případě jednotlivých občanů, které musíme chránit před tím, aby nebyli pronásledováni pro to, jak hlasují. Ale jestliže se jedná o poslance a senátory, kteří reprezentují občany, musí se dbát na to, aby občané mohli sledovat, zda hájí jejich zájmy.

Sprint na sto metrů

A: Kandidoval byste i v případě, že by už nyní byla přímá volba prezidenta, když Klaus má dnes poměrně velkou popularitu?

Ano, já si věřím. Vím, jaké jsou moje kvality a hodnoty. To jsem ukázal na tom, jak rychle se veřejné mínění změnilo. Už před Vánoci jsme byli téměř vyrovnaní a podle posledních šetření jsme vyrovnaní a nebo jsem před ním.

A: O Klausovi je známo, že by nastoupil i do druhé volby, pokud by byla. Vy také?

Ano, nastoupím do všech voleb. A počítám s tím, že strany, které mě podporují, mě budou podporovat v průběhu všech voleb.

A: Zůstanete v české politice i po případné porážce?

Neuvažuji tak. Neuvažuji totiž o ničem, co bude po této volbě. Soustředím se plně na volbu. Je to správný přístup strategický i taktický. Když běžíte sprint na sto metrů, taky se nezajímáte o to, co bude na stodvacátém metru.

A: V Kroměříži na setkání s občany jste řekl, že o vás bude dál slyšet v každém případě...

Už dříve jsem byl často v televizi, v tisku jako komentátor, analytik. Působil jsem tady jako poradce a člověk, který vychovává novou generaci ekonomů. To je pravda.

 

Právě se děje

Další zprávy