Stovky delfínů uhynuly u Zanzibaru

ČTK
30. 4. 2006 0:00
Zanzibar (Tanzanie) - Na 400 mrtvých delfínů vyplavilo moře na severní pobřeží ostrova Zanzibar. Příčina jejich smrti zatím není jasná, ale otravu už vědci vyloučili.

Těla mrtvých delfínů jsou roztroušená po čtyři kilometry dlouhém úseku pláže v Nungwi na turisty vyhledávaném ostrově Zanzibar.

Podle Narrimana Jidawiho, biologa specializujícího se na mořské živočichy, mají uhynulí delfíni prázdné žaludky, což znamená, že mohli být dezorientováni a plavali nějakou dobu ve snaze najít správný směr. Nezemřeli ale hlady a ani nebyli otráveni, dodává Jidawi.

Ve Spojených státech zkoumali vědci možnost, zda sonary z amerických ponorek nemohly být příčinou obdobného případu, při němž se 68 delfínů dostalo na pobřeží v Marathonu na Floridě. Americká plavidla hlídkují podél afrického pobřeží v rámci protiteroristických operací, ale oficiální činitelé amerického námořnictva jen zřídka poskytují informace o tom, kde se právě nacházejí jejich ponorky.

Úhyn tak velkého počtu delfínů je ranou pro turistický průmysl na Zanzibaru, kam přijíždějí tisíce návštěvníků pozorovat a potápět se s volně žijícími delfíny.

 

Právě se děje

Další zprávy