V Kambodži uhynuli vzácní delfíni

rst, ČTK
21. 2. 2006 14:53
Phnompenh - Kambodža hlásí úhyn 14 vzácných delfínů - orcel tuponosých. Ve volné přírodě už jich žije jen kolem stovky.
V kambodžském úseku řeky Mekong, která protéká také Čínou, Barmou, Laosem, Thajskem a Vietnamem, letos uhynulo 14 orcel tuponosých, a to většinou mláďat.
V kambodžském úseku řeky Mekong, která protéká také Čínou, Barmou, Laosem, Thajskem a Vietnamem, letos uhynulo 14 orcel tuponosých, a to většinou mláďat. | Foto: World Wild Life Fund

Více než desítka ohrožených delfínů - orcel tuponosých (Orcaella brevirostris), které od začátku roku uhynuly v kambodžské části řeky Mekong, vyvolala poplach na nejvyšších místech této země.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) těchto vzácných kytovců zde totiž přežívá už jen mezi 80 a 110.

Příčiny úhynu: rybolov, znečištění, nemoci

Nově vytvořená komise na ochranu orcel, do jejíhož čela byl jmenován náměstek ministra cestovního ruchu Thong Khon, bude mít za úkol nejen vzácného kytovce zachránit, ale také jej využít k propagaci turistiky.

Jedním z jejích hlavních úkolů bude vymezit oblasti bez rybolovu, aby delfíni nebyli ohrožováni. Někteří pravděpodobně zahynuli vinou rybářských sítí.

K dalším příčinám smrti těchto vzácných kytovců patří samozřejmě znečištění prostředí a také nemoci. Vzorky odebrané z uhynulých zvířat byly zaslány do laboratoří ve Spojených státech a v Kanadě, ale výsledky zatím nejsou k dispozici.

Podle Khona tito delfíni umírají každoročně v období rybolovu od prosince do března, ovšem pokud jde o tak vysoký úhyn jako letos, "je na místě se o ně bát".

Delfíni patří k národnímu dědictví stejně jako chrám v Angkoru
Delfíni patří k národnímu dědictví stejně jako chrám v Angkoru | Foto: Aktuálně.cz

Delfíni jsou národní dědictví

"Patří k národnímu dědictví stejně jako chrámy v Angkoru," řekl Khon s poukazem na slavný archeologický komplex v severozápadní části země. "Vláda je musí chránit za použití všech prostředků."

Populace kambodžských orcel by mohla vyhynout nejpozději do deseti let, pokud nebudou přijata ta nejpřísnější opatření na jejich ochranu, varoval minulý týden Phai Somany z odboru pro záchranu mekongských delfínů při ministerstvu rybolovu.

V kambodžském úseku řeky Mekong, která protéká také Čínou, Barmou, Laosem, Thajskem a Vietnamem, letos uhynulo 14 orcel tuponosých, a to většinou mláďat.

Podle kambodžského ředitele WWF Seng Teaka jich bylo o dvě méně, dva mrtví delfíni navíc byli započítáni nedorozuměním.

Foto: Aktuálně.cz

Zbývá pouhá stovka

Zbývajících 80 až 110 orcel, které WWF vede na seznamu "kriticky ohrožených" druhů, žije v 11 tůních v Mekongu proti proudu z Phnompenhu v provinciích Kratie a Stungtreng.

Orcela tuponosá dorůstá délky kolem dvou metrů a váží až 160 kilogramů. Má nápadně vyklenuté čelo a krátké čelisti. Díky mocnému svalstvu může měnit výraz obličeje.

Obývá tropické vody mezi Asií a Austrálií a často se odvažuje do ústí velkých řek. V řece Iravadi v Zadní Indii byla orcela ulovena takřka 1500 kilometrů proti proudu. Není to tedy v pravém smyslu sladkovodní delfín, ale smíšenou i sladkou vodu dobře snáší.

Libuje si především v mělkých vodách (do 20 metrů), kde loví ryby. Žije v malých hejnech po 15 jedincích.

 

Právě se děje

Další zprávy