Hodiny do útoku. Putin udělal největší chybu své kariéry rozvědčíka, říká reportér

Linda Bartošová Linda Bartošová
23. 2. 2023 5:00
Kyjev zahalený maskou strachu. I tak popsal šéfreportér Aktuálně.cz Martin Novák ve svých reportážích z Ukrajiny okamžiky, které v únoru 2022 předcházely útoku ruských jednotek. Do hlavního města dorazil jen pár dní předtím, než vypukl konflikt, jenž záhy ovlivnil budoucnost nejen jednoho celého národa.
Spotlight Aktuálně.cz - rozhovor s Martinem Novákem | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz

"Měl jsem nějakou novinářskou předtuchu, že něco bude," vzpomíná v rozhovoru s Lindou Bartošovu novinář Martin Novák na to, proč se rozhodl před začátkem ruské invaze odletět do Kyjeva. Zatímco se k ukrajinským hranicím stahovalo velké množství ruské armády a techniky, zástupci Kremlu dlouho ujišťovali, že se válka nechystá. A ani experti si ji v tu chvíli nepřipouštěli.

Podle Nováka nebylo od začátku pochyb, že se bude Ukrajina bránit. Jak vojáci, tak i dobrovolníci z domobrany byli podle jeho slov připraveni, že když Rusko zaútočí, zbraně nesloží.

"Tohle byl jeden z největších Putinových omylů, nejen v téhle válce, ale v celé jeho rozvědčíkovské kariéře," hodnotí reportér zahraniční rubriky a dodává, že morálka Ukrajinců zůstává silná dodnes. "Mají to jasně dané: 'Buď se ubráníme a zvítězíme, nebo budeme otroci Ruska,'" popisuje. Že by Putinův režim opustil všechna okupovaná území, je ale podle něj nepravděpodobné.

Novák se v rozhovoru rovněž vrací i ke dni, kdy Volodymyr Zelenskyj odmítl americkou nabídku na evakuaci. Prezident Ukrajiny tehdy ve videu vzkázal do světa: "Potřebuji munici, ne odvoz." Podle Nováka je to jeden z případů, kdy jeden člověk svým způsobem určil historii. To ale neznamená, že dnes všichni Ukrajinci nahlíží na Zelenského nekriticky. "Lidé ho ale nechtějí kritizovat v citlivé době," přiznává.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:22-3:45 Jaká největší očekávání mají obyvatelé Ukrajiny rok po začátku války?

3:45-5:55 Co bylo impulzem vyrazit na Ukrajinu jen pár dní před začátkem ruské invaze? Byly už v tu dobu cítit obavy místních?

5:55-9:35 Jak se mění morálka ukrajinského národa po roce trvajícím konfliktu?  Byla by stejná, nebýt osobnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského?

9:35-13:49 O tom, jaký vliv mají útoky na kritickou infrastrukturu na běžné obyvatele Ukrajiny. Jak na ně dopadá zima nebo nedostatek elektřiny? A jak odlišná situace je v různých částech země?

13:49-16:30 Západ má morální povinnost vydržet pomáhat Ukrajině, kde to jde, tvrdí Novák. Existuje nějaká reakce západního světa, která by ještě donutila ruský režim, aby stáhl svou armádu z území Ukrajiny? A jak Ukrajinci vnímají sliby o vstupu země do EU a NATO?

16:30-20:18 Jak se mění vztah ruskojazyčných částí Ukrajiny k Rusku? A jak Ukrajinci vnímají symbolické cesty západních státníků do země?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy