Washington/Damašek - Spojené státy v noci na sobotu podnikly nové letecké údery proti radikálnímu hnutí Islámský stát v Sýrii. S odvoláním na nejmenovaného představitele americké obrany to uvedla agentura AFP. Podle tohoto zdroje jsou operace v Sýrii již "téměř nepřetržité".
"V Sýrii probíhají americké letecké operace," řekl představitel, který si přál zůstat v anonymitě. Počet úderů, jejich cíle ani případnou účast jiného státu neupřesnil. V kampani proti Islámskému státu v Sýrii Američanům pomáhá pět arabských spojenců - Jordánsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn.
Podle stanice BBC byly terčem nových úderů bojovníci IS, kteří již několik dní obléhají a chtějí dobýt strategické syrské město Ajn al-Arab (známé pod kurdským názvem Kobani) u hranice s Tureckem.
Letouny spojenců podle BBC létaly v oblasti od pátečního večera a výbuchy střel bylo slyšet ještě dnes ráno. Z oblasti již uprchlo do Turecka asi 140 000 civilistů. Ozbrojenci se toto kurdské město snaží dobýt již týden, zatím obsadili desítky vesnic v jeho okolí. Zpravodaj BBC uvedl, že Kurdové jsou za letecké údery vděčni, ale není jisté, zda jim pomohou město ubránit.
Poprvé i v provincii Homs
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Londýně uvedla, že letecké údery v Sýrii pokračovaly v sobotu proti pozicím IS poprvé i v provincii Homs v centrální části země. Poprvé údajně byly útoky vedeny i proti cílům v oblastech Dajr az-Zaur, Halab a Rakka, kde sídlí vedení IS.
SOHR podle agentury AFP poznamenala, že cíle úderů byly daleko od pozic syrských vládních sil prezidenta Bašára Asada.
Údery, které Spojené státy podnikly už v noci na pátek, zasáhly v Sýrii základny a pozice islamistů v okolí města Majadín ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur u hranic s Irákem.
Spojené státy s pomocí Francie od minulého týdne útočí také na pozice islamistů v Iráku. V pátek se k nim přidaly svými bojovými letouny i Británie, Belgie a Dánsko.
Islámský stát vyzval nedávno své přívržence ve světě, aby útočili na občany a území členů této západní koalice. Vlnu pobouření pak v minulých dnech vyvolala vražda francouzského turisty, kterého islamisté unesli na severu Alžírska.
Pokračovala ofenziva na Kobani
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát včera pokračovali ve své ofenzivě směrem ke strategickému syrskému příhraničnímu městu Ajn al-Arab (známému pod kurdským názvem Kobani). Islamisté město obklíčili ze tří stran a snaží se vytlačit kurdské bojovníky, kteří ho brání. Při ostřelování zasáhli nejméně dvakrát i území Turecka, uvedla agentura Reuters.
Islamisté se Kobani snaží dobýt již týden, zatím obsadili desítky vesnic v jeho okolí. Nyní se radikálům nejspíš podařilo získat kontrolu nad kopcem vzdáleným deset kilometrů západně od Kobani, ze kterého je ještě nedávno kurdští bojovníci ostřelovali.
Jen za poslední týden uprchlo kvůli bojům z okolí Kobani do Turecka podle páteční zprávy premiéra Ahmeta Davutoglua již více než 160 000 Kurdů. Celkem už v zemi našlo útočiště prý až kolem 1,5 milionu syrských občanů.
Kobani, ze kterého je nyní město duchů, dosud platilo za klidné místo, kterému se boje vyhýbají: kvůli tomu se tam přemístilo kolem 200 000 lidí z jiných regionů Sýrie. Podle svědků, kteří z města uprchli, bojovníci z IS postupují velmi nekompromisně; vypalují domy a vraždí civilisty.