Islamisté postupují Sýrií, střely zasáhly i Turecko

ČTK ČTK
26. 9. 2014 19:25
Islamisté obklíčili příhraniční město Kobani, baštu Kurdů, a ostřelují ho. Zasáhli i turecké území.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) nadále postupují ve své ofenzivě směrem ke strategickému syrskému příhraničnímu městu Ajn al-Arab (známému pod kurdským názvem Kobani).

Islamisté město obklíčili ze tří stran a snaží se vytlačit kurdské bojovníky, kteří ho brání. Při ostřelování zasáhli nejméně dvakrát i území Turecka, uvedla agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tyyip Erdogan dnes znovu vyzval k vytvoření bezletové zóny nad Sýrií.

Islamisté se Kobani snaží dobýt již týden, zatím obsadili desítky vesnic v jeho okolí. Nyní se radikálům nejspíš podařilo získat kontrolu nad kopcem vzdáleným deset kilometrů západně od Kobani, ze kterého je ještě nedávno kurdští bojovníci ostřelovali.

Dělostřelecká palba a výbuchy jsou slyšet až přes hranici do Turecka. Dvě vypálené střely tam zasáhly vinici, podle prvních informací nebyl nikdo zraněn a na místě vše vyšetřuje policie. "Bojíme se. Dneska sedneme do auta a odjíždíme," uvedl šedesátiletý majitel vinice Hüseyin Türkmen.

Kurdské síly ve čtvrtek informovaly, že se jim podařilo postup bojovníků z Islámského státu zastavit. Vyzvaly zároveň Spojené státy a jejich spojence, kteří podnikají nálety na islamisty, aby své údery zacílily i na tanky a další těžké zbraně radikálů právě v této oblasti.

Jen za poslední týden uprchlo kvůli bojům z okolí Kobani do Turecka podle dnešní zprávy premiéra Ahmeta Davutoglua již více než 160.000 Kurdů. Celkem už v zemi našlo útočiště prý až kolem 1,5 milionu syrských občanů.

Prezident Erdogan dnes znovu vyzval mezinárodní společenství, aby vytvořilo nad Sýrií bezletovou zónu. Chce tak prý ochránit příhraniční oblasti Turecka před útoky syrského letectva. Vzkázal také, že Ankara uvažuje o podpoře koalice proti IS. Nevyloučil ani vojenskou účast své země. Postoj Turecka podle Erdogana značně změnilo propuštění 46 jeho občanů ze zajetí radikálů z IS minulý týden. Rozhodovat o případné účasti v kampani by měl turecký parlament na svém čtvrtečním zasedání.

Kobani, ze kterého je nyní město duchů, dosud platilo za klidné místo, kterému se boje vyhýbají: kvůli tomu se tam přemístilo kolem 200.000 lidí z jiných regionů Sýrie. Podle svědků, kteří z města uprchli, bojovníci z IS postupují velmi nekompromisně; vypalují domy a vraždí civilisty.

 

Právě se děje

Další zprávy