Speciál týdne: Odbory měly stávku, lidé mnohde smůlu

Zpravodajové Aktuálně.cz
24. 6. 2008 18:00
Co se dělo během masivního protestu?

Praha - Odbory splnily svou hrozbu a na důkaz odporu k chystaným vládním reformám se v úterý 24. června hodinu stávkovalo. Pro většinu občanů šlo o protest těžko postřehnutelný: Smůlu však měli ti, kdo potřebovali na kontrolu do nemocnic, dostat se hromadnou dopravou třeba na pracovní schůzku či odletět na dovolenou.

Generální stávka, do které se podle výpočtu Českomoravské konfederace odborových svazů zapojilo nějakou formou (byť jen visačkou na tričku) na milion pracovníků, začala v jednu hodinu odpoledne.

Skončila bez větších komplikací o hodinu později, jen strojvůdci svůj protest protáhli až do čtvrt na dvě.

PRAHA: Stávkující odborář v pražském Depu Hostivař.
PRAHA: Stávkující odborář v pražském Depu Hostivař. | Foto: Ondřej Besperát
Nepřehlédněte:
Co se dělo v republice? Sledovali jsme stávku živě - čtěte zde

Problémy způsobilo ilegální zablokování pražské Legerovy třídy, což je důležitá dopravní tepna v centru města. Zabrali si ji tu pro sebe členové Asociace samostatných odborů, aniž by měli povolení. Navozili balíky slámy a čtvrt hodiny blokovali průjezd.

Asociace samostatných odborů nečekaně v jednu hodinu zablokovala pražskou magistrálu také s pomocí balíků slámy. Protest trval čtvrt hodiny.
Asociace samostatných odborů nečekaně v jednu hodinu zablokovala pražskou magistrálu také s pomocí balíků slámy. Protest trval čtvrt hodiny. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Odbory zablokovaly magistrálu bez souhlasu úřadů

Ještě větší "kalamitu" způsobili taxikáři, kteří smluvně zajišťují dopravu turistů na Letiště Praha (a z něj do města). Nejprve zablokovali pouze výjezd z Ruzyně. Když se však policistům podařilo řidiče odklonit a po objízdných trasách vyprostit, popudilo to taxikáře natolik, že zablokovali i příjezdové cesty. Ohrozili tím odlety pasažérů do jejich cílových destinací.

Taxikáři se nadto později přiznali, že demonstraci využili k obnovení bojů o lukrativní štafly na letišti a v centru města.

LETIŠTĚ RUZYNĚ: Pražští taxikáři jsou vyhlášeni kvalitou i cenou svých služeb v celém světě. Teď stávkují proti reformám.
LETIŠTĚ RUZYNĚ: Pražští taxikáři jsou vyhlášeni kvalitou i cenou svých služeb v celém světě. Teď stávkují proti reformám. | Foto: Ludvík Hradilek
Podívejte se:
Obrazem - Stávka taxikářů ochromila (nejen) Ruzyni

Ještě jinak protestovali zdravotníci. V nemocnicích a na klinikách vyhlásili mnohde víkendový provoz. Přeobjednali pacienty a sloužily se jen pohotovosti. Protest tu trval osm hodin - od šesté hodiny ranní.

PRAHA: Shromáždění stávkujících lékařů a zdravotníků v Thomayerově nemocnici v Krči.
PRAHA: Shromáždění stávkujících lékařů a zdravotníků v Thomayerově nemocnici v Krči. | Foto: Roman Gazdík
Pusťte si video:
Jak probíhal protest lékařů na Bulovce?

Před Thomayerovou nemocnicí v Praze se pak odehrálo protestní shromáždění, na které dorazili i zahraniční hosté. Odboroví předáci z Německa se v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz svěřili, že mají obavy z blížícího se českého předsednictví EU.

"Obáváme se, že předsednictví České republiky v Radě EU by mohlo s sebou nést snahy o změny sociální Evropy. Všimněte si, že před ČR bude EU předsedat Francie a po ČR Švédsko - půjde tedy o tři konzervativní země za sebou," řekl předseda saské větve Německé konfederace odborových svazů (DGB) Hanjo Lucassen.

Přijeli jsme podpořit české odboráře, říká Hanjo Lucassen
Přijeli jsme podpořit české odboráře, říká Hanjo Lucassen | Foto: Roman Gazdík, Aktuálně.cz
Čtěte rozhovor:
Zahraniční dohled při stávce: Bojíme se Čechů v čele EU

Ještě před tím však mohli čtenáři Aktuálně.cz živě hovořit s šéfem Českomoravské komory odborových svazů a senátorem za ČSSD Milanem Štěchem. Nejvíc dotazů se týkalo toho, proč vlastně odbory k tak drastickému kroku přistoupily.

Údaje o tom, kolik lidé vydělávají a utrácejí, totiž ukazují, že se v průměru hůře nemáme. Objem zboží, které lidé nakupují, se od loňska sice zvýšil jen o tři promile, rok 2007 však byl výjimečný. Spotřeba byla nejen nejvyšší v dosavadní historii, ale také nejrychleji rostla.

Jinými slovy: Odbory měly stávku ve chvíli, kdy se Češi mají nejlépe, protože se přirozeně chtějí mít ještě lépe.

PRAHA: Muž s touto plackou na montérkách přišel během stávky na mítink pražských dopraváků. Většina zaměstnanců v republice se ale ke stávce připojila pouze symbolicky.
PRAHA: Muž s touto plackou na montérkách přišel během stávky na mítink pražských dopraváků. Většina zaměstnanců v republice se ale ke stávce připojila pouze symbolicky. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte analýzu:
Životní úroveň neroste. Je to důvod ke stávce?

"Naší snahou není poškodit zaměstnavatele, ale upozornit veřejnost, ale zejména vládu, že jsou i jiné názory, než prosazují silou v parlamentu. Ztráty budou mnohem nižší než to, co způsobuje reforma veřejných rozpočtů - klesá HDP, poptávka a spotřeba. Pokud by vláda zprivatizovala veřejné služby, budou to kroky nevratné, s fatálními důsledky," vysvětlil důvody stávky v online rozhovoru Milan Štěch.

PRAHA: Milan Štěch, předseda ČMKOS, tři hodiny před stávkou.
PRAHA: Milan Štěch, předseda ČMKOS, tři hodiny před stávkou. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte rozhovor:
Šéf odborů online: Stávka uškodí zemi míň než vláda ODS

Toho vládní strany nařkly, že organizuje politický protest na podporu ČSSS. Premiér Mirek Topolánek přesto stávkující navštívil, a to ve Vítkovických železárnách. Šéf ČSSD Jiří Paroubek byl zas za strojvůdci v Olomouci.

Foto: Aktuálně.cz
Pusťte si video:
Paroubek podpořil stávku. A spěchal za žirafou
 

Právě se děje

Další zprávy