Zahraniční dohled při stávce: Bojíme se Čechů v čele EU

Roman Gazdík
24. 6. 2008 17:20
Stávku přijeli podpořit i odboráři z Německa
Přijeli jsme podpořit české odboráře, říká Hanjo Lucassen
Přijeli jsme podpořit české odboráře, říká Hanjo Lucassen | Foto: Roman Gazdík, Aktuálně.cz

Praha - Úterní stávku odborářů přijeli do Čech podpořit jako pozorovatelé i jejich kolegové z Německa.

Wolfgang Anschütz je členem prezidia největšího německého odborového svazu ver.di a Hanjo Lucassen předseda saské větve Německé konfederace odborových svazů (DGB).

Při protestním shromáždění zdravotníků před Thomayerovou nemocnicí poskytl Hanjo Lucassen krátký rozhovor online deníku Aktuálně.cz.

Zhoršující se poměry nejsou reformy

A.cz: Proč jste přijeli podpořit stávku českých odborářů?

Lucassen: Přijeli jsme sem, abychom předali pozdravy jak z německých odborových svazů, tak z odborových svazů jiných zemí. Česká vláda se teď pokouší o výprodej zdravotnictví a privatizaci zdravotního pojištění. Jde podle nás o špatný přístup.

Hanjo Lucassen, Wolfgang Anschütz a šéf odborů Thomayerovy nemocnice v Krči MUDr. Alexander Kolský (zleva)
Hanjo Lucassen, Wolfgang Anschütz a šéf odborů Thomayerovy nemocnice v Krči MUDr. Alexander Kolský (zleva) | Foto: Roman Gazdík, Aktuálně.cz

Pokud se budeme bavit obecně a nejenom o zdravotnictví, panuje nyní v Evropské unii stav, kdy se většina vlád snaží vydávat zhoršující se poměry za reformy. A zdravotnictví je toho příkladem.

Také jsme přijeli proto, že naši kolegové a kolegyně z Evropské odborové konfederace (EOK - sdružuje 82 národních organizací z 36 evropských zemí - pozn. red.) mají obavy, že by se tyto negativní jevy během českého předsednictví v Radě Evropské unie příští rok mohly změnit v evropské standardy.

Bojíme se ČR v čele EU

A.cz: Myslíte si, že pouhé české předsednictví by mohlo mít tak velký vliv?

Saští odboráři se bojí, že plánovaná transformace v ČR může být signálem i pro změny v EU
Saští odboráři se bojí, že plánovaná transformace v ČR může být signálem i pro změny v EU | Foto: Roman Gazdík, Aktuálně.cz

Lucassen: Ano. Obáváme se, že předsednictví České republiky v Radě EU by mohlo s sebou nést snahy o změny sociální Evropy. Všimněte si, že před ČR bude EU předsedat Francie a po ČR Švédsko - půjde tedy o tři konzervativní země za sebou.

Když se podíváme na Francii, kde dochází ke zvyšování důchodového věku, i na pokus transformovat české zdravotnictví, máme strach, že konzervativní vlády začnou na Evropu vyvíjet soustředěný tlak.

A.cz: Máte náznaky, že se něco takového v EU připravuje?

Lucassen: Už existují první představy o tom, jak bude předsednictví ČR v Radě Evropské unie vypadat. Podíváme-li se na dokumenty, které o něm hovoří, vidíme, že ve všech těchto listinách se vyskytuje pojem sociální Evropa pouze dvakrát.

Spolupracujeme dlouhodobě

A.cz: Účastníte se podobných výjezdů na stávky v zahraničí často?

Lucassen: Ano, považujeme za nezbytné, abychom svým kolegům a kolegyním řekli, že obdobné problémy máme i my a že je potřeba postupovat v rámci Evropy jako celek.

V pohraničí existuje spolupráce mezi severočeskými regiony, dolnoslezským polským regionem a Saskem, která pak vyzařuje i do center. Každopádně chci dodat, že o své činnosti informujeme i centrály.

A.cz: S jakými problémy se potýkáte v Německu?

Lucassen: Je to zaprvé zvyšování důchodového věku na 67 let. A vedle toho je zde i hrozba stařecké chudoby kvůli nízké úrovni platů. Díky nízkým platům se dostává do sociálního systému málo peněz a z toho plyne, že i dávky z tohoto systému budou nutně nižší.

 

Právě se děje

Další zprávy