Soud: Státy mohou přistěhovalcům ze zemí EU omezit dávky

ČTK ČTK
11. 11. 2014 12:34
Debatu otevřel případ Rumunky Elisabety Danoové, která si nepřijela do Německa hledat práci, přesto žádala o poskytnutí dávky pro uchazeče o zaměstnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Lucemburk/Brusel - Státy Evropské unie mohou za určitých podmínek omezit výplatu některých sociálních dávek přistěhovalcům z jiných zemí EU.

Vyplývá to z vyjádření Soudního dvoru EU k případu rumunské občanky, která se soudí s pracovním úřadem v německém Lipsku.

Lidé z jiných zemí Unie se podle soudu mohou domáhat stejného zacházení jako občané hostitelského státu pouze tehdy, splňuje-li jejich pobyt podmínky směrnice o právech občanů EU.

"Evropská komise dlouhodobě zdůrazňuje, že právo na volný pohyb není právem na svobodný přístup k systémům sociální podpory v různých členských zemích. Soud to dnes potvrdil," přivítala v Bruselu stanovisko soudu mluvčí Evropské komise Mina Andreevová

Rumunka Elisabeta Danoová se synem Florinem podle soudu nepřijela do Německa hledat práci a ani si zaměstnání nehledala.

Přesto žádala úřad práce v Lipsku o poskytnutí dávky základního zabezpečení pro uchazeče o zaměstnání.

Na syna dostává

Není kvalifikovaná a v Rumunsku ani v Německu nikdy nepracovala. Od listopadu 2010 bydlí v zemi u své sestry. Na syna pobírá přídavky na dítě 184 eur měsíčně (přes 5000 Kč) a zálohu na výživné 133 eur měsíčně (asi 3700 Kč), tyto peníze předmětem sporu nejsou.

Německý úřad práce jí dávky pro uchazeče o práci přiznat odmítl a soud v Lipsku, který případ řeší, se obrátil s žádostí o výklad evropských pravidel na Soudní dvůr EU.

Kauza je v Unii sledována například kvůli trvající britské debatě o východoevropských přistěhovalcích, kteří mají údajně zneužívat tamní sociální systém.

Evropský soud v úterý připomněl, že podle směrnice o právech občanů EU není hostitelský stát v prvních třech měsících pobytu povinen nárok na sociální pomoc lidem z jiných unijních zemí vůbec přiznávat.

"Dostatečné vlastní prostředky"

Při pobytu mezi třemi měsíci a pěti lety směrnice podmiňuje právo pobytu mimo jiné tím, že hospodářsky nečinné osoby musí mít "dostatečné vlastní prostředky", podotkl soud.

Cílem směrnice je podle něj právě snaha zabránit hospodářsky nečinným občanům EU ve využívání systému sociální ochrany hostitelského státu k financování života.

"Členský stát tedy musí mít možnost odepřít přiznání sociálních dávek hospodářsky nečinným občanům Unie, kteří svobody pohybu využívají pouze s cílem získat nárok na sociální podporu od jiného členského státu," uvedl soud v tiskové zprávě.

Danoová a její syn nemají dostatečné prostředky, a proto se pobytu v Německu na základě směrnice o právech občanů EU dožadovat nemohou.

Unijní nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení podmínky pro poskytování zvláštních nepříspěvkových peněžitých dávek neupravuje, dodal soud. To mohou udělat zákonodárci v každé ze zemí, včetně rozsahu rizik, která dávky pokrývají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy