Soud: Státy mohou přistěhovalcům ze zemí EU omezit dávky

ČTK ČTK
11. 11. 2014 12:34
Debatu otevřel případ Rumunky Elisabety Danoové, která si nepřijela do Německa hledat práci, přesto žádala o poskytnutí dávky pro uchazeče o zaměstnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Lucemburk/Brusel - Státy Evropské unie mohou za určitých podmínek omezit výplatu některých sociálních dávek přistěhovalcům z jiných zemí EU.

Vyplývá to z vyjádření Soudního dvoru EU k případu rumunské občanky, která se soudí s pracovním úřadem v německém Lipsku.

Lidé z jiných zemí Unie se podle soudu mohou domáhat stejného zacházení jako občané hostitelského státu pouze tehdy, splňuje-li jejich pobyt podmínky směrnice o právech občanů EU.

"Evropská komise dlouhodobě zdůrazňuje, že právo na volný pohyb není právem na svobodný přístup k systémům sociální podpory v různých členských zemích. Soud to dnes potvrdil," přivítala v Bruselu stanovisko soudu mluvčí Evropské komise Mina Andreevová

Rumunka Elisabeta Danoová se synem Florinem podle soudu nepřijela do Německa hledat práci a ani si zaměstnání nehledala.

Přesto žádala úřad práce v Lipsku o poskytnutí dávky základního zabezpečení pro uchazeče o zaměstnání.

Na syna dostává

Není kvalifikovaná a v Rumunsku ani v Německu nikdy nepracovala. Od listopadu 2010 bydlí v zemi u své sestry. Na syna pobírá přídavky na dítě 184 eur měsíčně (přes 5000 Kč) a zálohu na výživné 133 eur měsíčně (asi 3700 Kč), tyto peníze předmětem sporu nejsou.

Německý úřad práce jí dávky pro uchazeče o práci přiznat odmítl a soud v Lipsku, který případ řeší, se obrátil s žádostí o výklad evropských pravidel na Soudní dvůr EU.

Kauza je v Unii sledována například kvůli trvající britské debatě o východoevropských přistěhovalcích, kteří mají údajně zneužívat tamní sociální systém.

Evropský soud v úterý připomněl, že podle směrnice o právech občanů EU není hostitelský stát v prvních třech měsících pobytu povinen nárok na sociální pomoc lidem z jiných unijních zemí vůbec přiznávat.

"Dostatečné vlastní prostředky"

Při pobytu mezi třemi měsíci a pěti lety směrnice podmiňuje právo pobytu mimo jiné tím, že hospodářsky nečinné osoby musí mít "dostatečné vlastní prostředky", podotkl soud.

Cílem směrnice je podle něj právě snaha zabránit hospodářsky nečinným občanům EU ve využívání systému sociální ochrany hostitelského státu k financování života.

"Členský stát tedy musí mít možnost odepřít přiznání sociálních dávek hospodářsky nečinným občanům Unie, kteří svobody pohybu využívají pouze s cílem získat nárok na sociální podporu od jiného členského státu," uvedl soud v tiskové zprávě.

Danoová a její syn nemají dostatečné prostředky, a proto se pobytu v Německu na základě směrnice o právech občanů EU dožadovat nemohou.

Unijní nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení podmínky pro poskytování zvláštních nepříspěvkových peněžitých dávek neupravuje, dodal soud. To mohou udělat zákonodárci v každé ze zemí, včetně rozsahu rizik, která dávky pokrývají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy