Soud: Státy mohou přistěhovalcům ze zemí EU omezit dávky

ČTK ČTK
11. 11. 2014 12:34
Debatu otevřel případ Rumunky Elisabety Danoové, která si nepřijela do Německa hledat práci, přesto žádala o poskytnutí dávky pro uchazeče o zaměstnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Lucemburk/Brusel - Státy Evropské unie mohou za určitých podmínek omezit výplatu některých sociálních dávek přistěhovalcům z jiných zemí EU.

Vyplývá to z vyjádření Soudního dvoru EU k případu rumunské občanky, která se soudí s pracovním úřadem v německém Lipsku.

Lidé z jiných zemí Unie se podle soudu mohou domáhat stejného zacházení jako občané hostitelského státu pouze tehdy, splňuje-li jejich pobyt podmínky směrnice o právech občanů EU.

"Evropská komise dlouhodobě zdůrazňuje, že právo na volný pohyb není právem na svobodný přístup k systémům sociální podpory v různých členských zemích. Soud to dnes potvrdil," přivítala v Bruselu stanovisko soudu mluvčí Evropské komise Mina Andreevová

Rumunka Elisabeta Danoová se synem Florinem podle soudu nepřijela do Německa hledat práci a ani si zaměstnání nehledala.

Přesto žádala úřad práce v Lipsku o poskytnutí dávky základního zabezpečení pro uchazeče o zaměstnání.

Na syna dostává

Není kvalifikovaná a v Rumunsku ani v Německu nikdy nepracovala. Od listopadu 2010 bydlí v zemi u své sestry. Na syna pobírá přídavky na dítě 184 eur měsíčně (přes 5000 Kč) a zálohu na výživné 133 eur měsíčně (asi 3700 Kč), tyto peníze předmětem sporu nejsou.

Německý úřad práce jí dávky pro uchazeče o práci přiznat odmítl a soud v Lipsku, který případ řeší, se obrátil s žádostí o výklad evropských pravidel na Soudní dvůr EU.

Kauza je v Unii sledována například kvůli trvající britské debatě o východoevropských přistěhovalcích, kteří mají údajně zneužívat tamní sociální systém.

Evropský soud v úterý připomněl, že podle směrnice o právech občanů EU není hostitelský stát v prvních třech měsících pobytu povinen nárok na sociální pomoc lidem z jiných unijních zemí vůbec přiznávat.

"Dostatečné vlastní prostředky"

Při pobytu mezi třemi měsíci a pěti lety směrnice podmiňuje právo pobytu mimo jiné tím, že hospodářsky nečinné osoby musí mít "dostatečné vlastní prostředky", podotkl soud.

Cílem směrnice je podle něj právě snaha zabránit hospodářsky nečinným občanům EU ve využívání systému sociální ochrany hostitelského státu k financování života.

"Členský stát tedy musí mít možnost odepřít přiznání sociálních dávek hospodářsky nečinným občanům Unie, kteří svobody pohybu využívají pouze s cílem získat nárok na sociální podporu od jiného členského státu," uvedl soud v tiskové zprávě.

Danoová a její syn nemají dostatečné prostředky, a proto se pobytu v Německu na základě směrnice o právech občanů EU dožadovat nemohou.

Unijní nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení podmínky pro poskytování zvláštních nepříspěvkových peněžitých dávek neupravuje, dodal soud. To mohou udělat zákonodárci v každé ze zemí, včetně rozsahu rizik, která dávky pokrývají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy