Cameron chce zpět voliče. Přistěhovalcům z EU omezí dávky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
29. 7. 2014 12:10
Britská vláda zveřejní návrh zákona, který omezí sociální podporu přistěhovalců z EU ze šesti na tři měsíce.
Také Cameron si zahrál na populistickou notu.
Také Cameron si zahrál na populistickou notu. | Foto: Reuters

Londýn - Spojené království, ve snaze zpomalit imigraci do země, omezí poskytování sociálních dávek cizincům ze zemí Evropské unie.

Vyplývá to z článku britského premiéra Davida Camerona publikovaného v deníku The Daily Telegraph.

Vládní návrh zákona počítá s tím, že přistěhovalci z osmadvacítky budou mít od listopadu nárok na podporu v nezaměstnanosti a přídavky na děti nově jen po dobu tří měsíců. V současnosti přitom mohou zmíněnou podporu pobírat půl roku.

Průzkumy na ostrovech ukazují, že přistěhovalectví patří k hlavním obavám Britů před parlamentními volbami na jaře 2015.

Tyto obavy posílily v zemi euroskeptické cítění, které pomohlo nacionalistické Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP) odlákat voliče od Cameronovy Konzervativní strany. A ministerský předseda by teď chtěl uloupenou voličskou přízeň zpět.

Zdůraznil, že se chce zaměřit na ty, kdo do Británie přicházejí pouze s cílem čerpat sociální dávky. Omezení doby pro vyplácení dávek je podle něj jasný vzkaz potenciálním imigrantům, že nemohou očekávat, že v Británii dostanou něco zadarmo.

Cameronova vláda od ledna zavedla řadu dalších podobných opatření. Například zpřísnila kritéria pro žadatele o sociální dávky a prodloužila dobu, po níž mají přistěhovalci na tyto dávky nárok.

Představitelé Evropské unie tento přístup již dříve kritizovali. Nic podle nich nedokazuje tvrzení, že imigranti přicházejí do Británie s cílem žádat sociální dávky.

Ovšem některé země EU, například Německo, daly najevo, že mají pro britské obavy porozumění. Jde o jednu z mála oblastí, v nichž má britský premiér v Berlíně podporu ve své snaze o reformy unijních pravidel.

V reakci na sílící euroskeptické nálady u voličů i v jeho straně Cameron slíbil, že v případě znovuzvolení v roce 2015 vyjedná nové vztahy Británie s EU a v roce 2017 umožní Britům se vyjádřit v referendu k dalšímu setrvání Spojeného království v Unii.

 

Právě se děje

Další zprávy