Sonda úspěšně dosáhla orbity Marsu

rst, ČTK
10. 3. 2006 23:47
Pasadena - Nejvyspělejší sonda, jaká kdy byla k některé planetě vyslána, nastoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu. Uvnitř: INFOGRAFIKA
Hlavním cílem mise je, aby vědci mohli určit vhodná místa, na kterých by mohli přistát roboti a v budoucnosti třeba i lidé.
Hlavním cílem mise je, aby vědci mohli určit vhodná místa, na kterých by mohli přistát roboti a v budoucnosti třeba i lidé. | Foto: Reuters

Družice Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se při manévru na půl hodiny odmlčela, protože se schovala za planetu.

V té době se zažehly motory, které zbrzdily její rychlost o 20 procent a umožnily jí nechat se "zachytit" přitažlivou silou Marsu. Kdyby se manévr nepodařil, sonda by se od Marsu začala vzdalovat.

V řídícím středisku zavládlo po obnovení spojení bouřlivé nadšení.

Při manévru sonda brzdila

Satelit je vybaven přístroji, které by mu měly umožnit zaslat na Zemi desetkrát víc dat, než kolik se zdařilo všem předchozím sondám dohromady. Na cestu vyrazil v srpnu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

LIDSKÉ STOPY NA MARSU:

Na oběžné dráze Marsu nyní pobývají tři sondy - americké Mars Global Surveyor a Mars Oddyssey a evropská Mars Express. Na povrchu rudé planety také stále pracují americké roboty Spirit a Opportunity.

Nejožehavější fáze přiblížení k Marsu čekala družici vážící přes dvě tuny v pátek večer našeho času, kdy by se měla dostat na oběžnou dráhu nad Marsem. Ve 22.24 středoevropského času se motory na 27 minut automaticky zapnuly kvůli snížení rychlosti o 20 procent na asi 14 000 kilometrů za hodinu, aby sondu mohly přitáhnout gravitační síly planety.

Dostat se na orbitu Marsu se nezdařilo dvěma třetinám všech pozemských družic, které tam byly vyslány, připomněla agentura Reuters.

První radiový kontakt nastal v 23.16

"Jsme vzrušeni příletem Mars Reconnaissance Orbiter... Můj srdeční tep však stoupá z jiného důvodu," řekl v narážce na nebezpečný manévr Fuk Li, který je programovým manažerem NASA v pasadenském středisku. Mohl si oddechnout, když ve 23:16 středoevropského času přístroje zachytily obnovený radiový kontakt.

Sonda za 450 milionů dolarů je vybavena šesti vědeckými přístroji, včetně kamery s největším rozlišením, jaké kdy NASA použil na zařízení vyslaném do kosmu.

Foto: Aktuálně.cz

Hlavním cílem mise je, aby vědci mohli určit vhodná místa, na kterých by mohli přistát roboti a v budoucnosti třeba i lidé. Očekávají se také informace o tom, zda a jak se na planetě někdy v minulosti vyskytovala voda.

Časový plán:

22.07 Spouštění motorů
22.24 Přílet na orbitu - zažehnutí motorů
22.46 Sonda vstupuje za Mars - ztráta signálu
22.51 Vypnutí motorů - sonda je na orbitě
23.16 Sonda se objevuje zpoza Marsu - navázání signálu
23.30 První zprávy ze sondy o jejím stavu

 

Právě se děje

Další zprávy