New York - V následujících dnech se připravte na možné výpadky elektronických a telekomunikačních přístrojů. Může za to magnetická bouře vyvolaná explozemi, ke kterým v minulých dnech došlo na Slunci.
O zprávě vědců z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration) informovala agentura Reuters.
Silného výronu koronální hmoty na Slunci, která by zkomplikovala komunikaci na Zemi a narušila zásobování elektřinou, se svět bojí během čtvrt roku už podruhé. Následky červnového největšího výronu od roku 2006 ale nakonec nebyly nijak dramatické.
Jak k tomu dojde
Jak uvádí server Space.com, narušením magnetického pole ve vnější atmosféře Slunce dochází ke dvěma dějům - slunečním erupcím, představovaným intenzivními "výbuchy", které vysílají směrem k Zemi vlny fotonů (podle intenzity se, ve vzestupném pořadí, dělí na tři třídy - C, M a X), a výronům koronální hmoty.
Mezi efekty těchto erupcí, které ovlivní Zemi poměrně brzy poté, co k nim dojde, patří i několikahodinové funkční vyřazení satelitů obíhajících kolem naší planety a s tím souvisejících výpadků systému GPS a některých telekomunikačních služeb.
Rána pro moderní svět
Oproti tomu efekt výronů koronální hmoty pocítíme až několik dní poté, co k nim na Slunci dojde. Tyto výrony však mohou na Zemi vyvolat "geomagnetické bouře" a způsobit i rozsáhlé a dlouhodobé škody, zejména v energetice a telekomunikacích.
To by mohlo, v případě silných slunečních bouří, dostat dnešní přetechnizovaný západní svět v podstatě na úroveň zemí Třetího světa.
Polární záře až v Karibiku
K jedné takové extrémně silné bouři došlo před více než 150 lety. Tehdejší zázrak techniky - telegrafní spojení - bylo v Evropě i Spojených státech vyzkratováno, začaly hořet papíry a i přes to, že byly baterie telegrafů odpojeny, stále docházelo k odesílání a přijímání zpráv.
Kromě toho si tehdy mohli krásy polární záře výjimečně vychutnat i obyvatelé ostrovů v Karibiku.
Podle zprávy americké Národní akademie věd by sluneční aktivita této intenzity v dnešní době způsobila škody přibližně v hodnotě dvou bilionů dolarů. Doba nutná k nápravě následků škod se odhaduje až na deset let.
Aktivita Slunce funguje v jedenáctiletých cyklech - odhaduje se, že k vrcholu sluneční aktivity by mělo dojít nejspíše v roce 2013 nebo 2014.