Extrémně silný výron na Slunci způsobí Zemi potíže

Martin Novák Martin Novák
8. 6. 2011 11:04
Vědci varují před výpadky elektřiny a GPS, problémy mohou mít některá letadla
Foto: Reuters

Praha - Mimořádně silný výron koronální hmoty na Slunci může ve čtvrtek zkomplikovat komunikaci na Zemi a narušit zásobování elektřinou.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jde o nejsilnější výron od roku 2006. Naštěstí se ale neuskutečnil ve směru k Zemi, takže následky nebudou tak dramatické.

Američtí vědci označili výron sluneční hmoty za "vizuálně spektakulární." Následoval po poměrně slabé erupci. Velká část hmoty se po výbuchu "vrátila" zpět na povrch Slunce.

"Ta erupce byla docela malá. V kategorii M2, což je středně velká erupce. Erupce ale není totéž co výron koronální hmoty. Ten může být naopak obrovský. Pak záleží na tom, zda takový výron je ve směru k Zemi, nakolik ho magnetické siločáry odvedou od Země," řekl Aktuálně.cz František Fárník z Astronomického ústavu v Ondřejově.

Národní meteorologická služba (SWPC) nyní zkoumá, do jaké míry došlo k rozkolísání geomagnetického pole. Slunce a Země jsou od sebe vzdálené 150 milionů kilometrů.

Během středy a čtvrtka se očekává zvýšená geomagnetická aktivita.

"Předpokládáme, že během následujících hodin bude mít výbuch následky pro Zemi, dojde ke geomagnetické bouři," řekl agentuře AFP Bill Murtagh ze SWPC.

Na některých místech je tudíž třeba připravit se na výpadky elektřiny, omezení provozu GPS, problémy mohou mít některá letadla.

"Efekt na šíření rádiových vln geomagnetická bouře samozřejmě má. Záleží ale na mnoha faktorech, zda je silný. V tomto případě velkou katastrofu neočekávám," uvedl František Fárník.

Největší geomagnetická bouře v historii byla zaznamenána na začátku února 1986 na východním pobřeží Severní Ameriky, v oblasti hranic mezi USA a Kanadou. Způsobila rozsáhlé dlouhodobé výpadky elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy