Britská vláda se chystá v pondělí parlamentu předložit návrh zákona, který by umožnil jednostrannou změnu takzvaného severoirského protokolu, součásti dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis dnes stanici Sky News řekl, že norma bude v souladu s právem. Naopak podle opozice bude znamenat jasné porušení mezinárodního práva. Jak konkrétně chce vláda severoirský protokol změnit, ale ministr odmítl říci. Evropskou unii obvinil z nedostatečné flexibility v jednání.
Takzvaný severoirský protokol je součástí brexitové dohody, kterou Británie uzavřela po dlouhých jednáních s Evropskou unií poté, co se v referendu v roce 2016 rozhodli její obyvatelé z evropského bloku vystoupit. Za Londýn dojednal dohodu současný premiér Boris Johnson.
Díky protokolu Severnímu Irsku po brexitu zůstala otevřená hranice s Irskem, které je nadále členem unijní sedmadvacítky. Zároveň ale region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Spojeného království, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní země nyní podléhá přísným kontrolám. Cílem protokolu bylo zachovat mír v Severním Irsku, který přinesla v roce 1998 Velkopáteční dohoda. Ta ukončila desítky let násilí mezi převážně protestantskými unionisty a převážně katolickými republikány.
Evropská unie změny ve složitě dojednaném protokolu odmítá a tvrdí, že řešení problémů ohledně přepravy zboží do Severního Irska lze dosáhnout i bez nich. Londýn ale v posledních týdnech přitvrdil a oznámil, že protokol hodlá změnit jednostranně. Podle agentury DPA tak hrozí obchodní válka mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou.
Plány Johnsonovy vlády dlouhodobě kritizuje britská opozice i severoirská strana Sinn Féin, která v květnu vyhrála volby do severoirského regionálního parlamentu. Předsedkyně Sinn Féin Mary Lou McDonaldová uvedla, že změn v protokolu lze dosáhnout i bez jednostranných kroků, například zlepšením jeho vymáhání ve spolupráci s Bruselem a Dublinem. Britská vláda není podle McDonaldové konstruktivní. "Vybrala si destruktivní cestu a navrhuje zákon, který nepochybně poruší mezinárodní právo," uvedla.