Senátorky hlasovaly pro Klause. Dostaly poštou náboje

Redakce DOM
12. 2. 2008 16:50
Výhrůžku dostal i poslanec Snítilý

Praha - Tři zákonodárci, kteří se při volbě prezidenta postavili proti plánu za Václava Klause, čelí vážným výhrůžkám.

Jde o dvě senátorky z klubu SNK Lianu Janáčkovou a Janu Juřenčákovou a dále o poslance ČSSD Evžena Snítilého. Ženy hlasovaly pro Klause, Snítilý se hlasování zdržel - čili nepodpořil stranického kandidáta Jana Švejnara.

Všem třem přišly poštou kulky ze střelné zbraně.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že obálky s nábojnicemi objevili pracovníci Senátu, když ráno prověřovali doručenou korespondeci. Snítilý pak o tom informoval klub ČSSD (více si přečtěte zde).

"Zvážím žádost o ochranku," řekl Snítilý. Podávat trestní oznámení ale nebude. Na otázku, zda má obavy o svůj život, odpověděl: "Vy byste se nebáli?"

Jak na divokém Západě

Janáčková, která není momentálně v Senátu, se o zásilce dozvěděla zprostředkovaně. "Jestli je to pravda, připadá mi to hodně úsměvné. Nejsme na divokém Západě," řekla senátorka Aktuálně.cz.

Janu Juřenčákovou se zatím nepodařilo kontaktovat, má nedostupný telefon.

Média spekulují, že kulky dostali v obálkách také dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří rovněž podpořili Klause.

"Ne, takovou zásilku jsem nedostal. Výhrůžky dostávám neustále, ale to už je kolorit po celý rok," řekl Aktuálně.cz Pohanka.

Foto: Aktuálně.cz
První zpráva o kulkách pro senátorky:
Blog Edvarda Kožušníka: Bez komentáře. Obrázek si udělejte sami

Kulky? To je za to, že se volilo veřejně

Předseda senátorského klubu SNK, kam obě ženy patří, senátor Josef Novotný, Aktuálně.cz řekl, že jde o dílo vyšinutých lidí. Podle něho jde o pokračování hrozeb, které následují poté, co senátorka Juřenčáková v sobotu zveřejnila výhružku, která jí přišla jako SMS zpráva na mobilní telefon.

Předseda poslaneckého klubu lidovců Pavel Severa k události řekl, že to je jen další doklad toho, že už by se prezident neměl volit veřejně. Lidovci budou dnes o způsobu volby a o podpoře některého z kandidátů jednat.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek míní, že se zákonodárci dostali pod velký tlak. "A ty kulky. To je obrovská provokace, ať už zákonodárci volí kohokoliv," řekl.

Pro Juřenčákovou je dnešní incident už druhou výhrůžkou během několika dní. V sobotu předstoupila přímo na Hradě před kamery a ukázala sms zprávu, která jí přišla mezi páteční a sobotní volbou: "Uz spis mrcho co! Kolik ti Klaus dal! Stejne jsme ti v klubu neverili! Styd se a zdechni!"

Politička ze Zlínska řekla pro Aktuálně.cz, že ji v noci někdo prozváněl na mobil, a pak přišla tato zpráva. "Nevím, co si o tom myslet. Už včera o mně říkali, že jsem se sešla sama přes poledne s Václavem Klausem, a já si přitom šla do bytu pro zapomenutý mobil," řekla senátorka.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes v souvislosti s sms výhrůžkami a nově obálkami s nábojnicemi uvedl, že on dostal také mnoho výhružných sms zpráv. "Já jsem takových sms dostal deset, byly vulgární vyhrožující a byly i s čísly a jmény lidí, kteří je poslali. Budu je příště rovnou posílat ministru vnitra a pokud mi neposkytne policejní ochranu, zeptám se, proč ji tedy poskytl paní Juřenčákové," řekl Paroubek.

Výhrůžná SMS, která přišla Janě Juřenčákové (nez.): "Uz spis mrcho co! Kolik ti Klaus dal! Stejne jsme ti v klubu neverili! Styd se a zdechni!"
Výhrůžná SMS, která přišla Janě Juřenčákové (nez.): "Uz spis mrcho co! Kolik ti Klaus dal! Stejne jsme ti v klubu neverili! Styd se a zdechni!" | Foto: Ludvík Hradilek

 

Právě se děje

Další zprávy