Komunisté: Nevolit Klause, o Švejnarovi jednat

Kateřina Eliášová
12. 2. 2008 10:30
Opět se vyslovili pro veřejnou volbu
Kandidát na prezidenta Jan Švejnar u komunistů - za řečnickým stolkem s ním usedl Pavel Kováčik, šéf klubu poslanců této strany.
Kandidát na prezidenta Jan Švejnar u komunistů - za řečnickým stolkem s ním usedl Pavel Kováčik, šéf klubu poslanců této strany. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisté budou i pro páteční druhou volbu prezidenta prosazovat veřejné hlasování. Nejužší vedení strany se v úterý dopoledne dohodlo, že komunističtí volitelé by měli jít na páteční volbu s tím, že nebudou volit Václava Klause.

Nic jistého ale nemá u komunistů ani Jan Švejnar. Výkonný výbor dnes skončil na tom, že o podpoře Švejnara se bude dále jednat - část komunistů navrhuje nadále postavit nového kandidáta.

"Naše usnesení má tři body: chceme veřejnou volbu, nechceme na Hradě Václava Klause a dál budeme jednat o dalších kandidátech," řekl novinářům místopředseda strany Jiří Dolejš.

Šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik řekl, že ve hře je stále pět jmen, se kterými komunisté přišli už o víkendu, tedy Jana Bobošíková, Váckav Pačes, Jiří Dientsbier, Otakar Motejl a Pavel Rychetský. Kandidtauru by však přijala jen Jana Bobošíková.

Druhá část reprezentovaná místopředsedou Jiřím Dolejšem by však vyjednával se sociálními demokraty a zelenými o Švejnarovi.

"Třetí kandidát rozbíjí hlasovací blok proti Klausovi," varuje Dolejš. Jednou z podmínek komunistů pro tuto podporu má být odmítnutí smluv o umístění radaru americké protiraketové obrany.

To je scénář, který naznačovali komunisté už v pondělí.

Veřejně nebo tajně

Komunisté se budou dnes rozhodovat i o tom, zda volit tajně či veřejně. Výkonný výbor sice prosazuje veřejnou volbu, šéf komunistů Vojtěch Filip nebo Miroslav Grebeníček by raději tajnou. Podle Grebeníčka se komunisté rozhodnou i podle toho, na čem se usnesou lidovci.

"Pokud bude tajná volba, tak to bude v pátek probíhat ve vyšších obrátkách a ty trapasy si odpustíme, ta veřejná volba nikomu nic podstatného neřekla, obojí je možné, uvidíme, jak se dohodneme," uvedl Grebeníček.

ČTĚTE VÍCE: Komunisté vybírali z pěti jmen a končí opět u Švejnara.

 

 

Právě se děje

Další zprávy