Schengen vyžene na Slovensku do ulic víc policistů

Andrej Onufer, Aktuálně.sk
18. 1. 2008 11:30
Do terénu jich z pohraničí a celní policie přejde 1500
Strážci slovenské hranice přejdou do ulic
Strážci slovenské hranice přejdou do ulic | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Počet policistů nasazených v ulicích slovenských měst a obcí se brzy zvýší o 1500.

Přesunou se sem ze slovenského pohraničí. Přesněji řečeno: hraničních oblastí se státy, které jsou členy Evropské unie. Po vstupu Česka, Polska a Maďarska do schengenského prostoru už totiž nejsou ke střežení hranic s těmito zeměmi zapotřebí.

I když reorganizací slovenské pohraniční a cizinecké policie stoupne množství policistů v terénu, daňové poplatníky na Slovensku by to nemělo stát ani korunu navíc. Třeba tabulkové platy spolu dalšími příplatky mají zůstat na současné úrovni.

"Zhruba tři sta policistů půjde do dopravy, dvě stě na kriminální a justiční policii a zhruba tisícovka k pořádkové policii. Tato čísla jsou zatím velmi hrubá, protože se teprve v pondělí začaly vytvářet propočty. Celkový počet policistů 21.500 se nemění, pouze přesouváme tyto lidi na jiné služby," řekl Aktuálně.sk policejní viceprezident Stanislav Jankovič.

Slovensko přesunuje ostrahu na svou východní hranici
Slovensko přesunuje ostrahu na svou východní hranici | Foto: Ondřej Besperát
  

Zvýší se ochrana letišť

Personálně se posilní i cizinecká policie, ostraha východní - takzvané vnější schengenské - hranice a ochrana letišť. "Nastavujeme celý systém, aby vyhovoval novým podmínkám schengenského prostoru," tvrdí Jankovič.

I letos chce slovenská policie pokračovat v dopravních akcích nazvaných Anděl, které jsou zaměřené na prevenci. Akce nahradily předcházející "hony" na řidiče pojmenované Jestřáb, během kterých udělili policisté rekordní množství pokut.

Do výbavy dopravní policie by měl přibýt i testovací přístroj na drogy. "Zatím neznáme cenu tohoto detektoru, takže ještě nevíme, kolik jich budeme schopní koupit," uvedl Jankovič.

Tester by neměl přesně specifikovat, jakou drogu před jízdou řidič užil, ale zda drogu užil, nebo ne. Konkrétní odpověď na tuto otázku dá až následný odběr krve.

Mýtná policie

Slovenská vláda zároveň chystá zřízení takzvané mýtné policie, která by měla začít fungovat v terénu od roku 2009. Bude dohlížet na výběr elektronického mýta na dálnicích a spadat bude pod ministerstvo dopravy.

Od příštího roku budou mýto platit autobusy a nákladní auta. Pravomoci mýtné policie však budou jiné než u běžných policejních složek.

Ministerstvo dopravy chce do mýtné policie přijmout přibližně 140 lidí. Jízda bez zaplaceného mýta by měla řidiče stát 20 tisíc slovenských korun.

Na Slovensku tolik diskutovaný zákon o provozu na pozemních komunikacích, který zpřísňuje postihy pro řidiče, by měl začít platit od 15. března.

 

Právě se děje

Další zprávy