Sarkozy má novou práci pro Blaira. Šéfování EU

bh
9. 1. 2008 12:05
Blairovo jmenování může ohrozit české zájmy
Foto: Rada EU

Paříž - Tony Blair by již za rok mohl opustit nevýrazný post emisara blízkovýchodního kvartetu a přijmout roli mnohem prestižnější - předsedy Evropské rady.

V řadách EU totiž našel mocného zastánce, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten pozval Blaira, aby tuto sobotu promluvil na sjezdu Svazu pro lidové hnutí (UMP), Sarkozyho domovské strany.

Britský expremiér by tu měl hovořit o roli Evropské unie v současném světě. Podle Daily Telegraphu to bude vůbec první vystoupení Blaira, v němž podpoří jinou stranu než své labouristy.

Čtěte více o Blairově angažmá na Blízkém východě

Sarkozy slíbil Blairovi podporu údajně v egyptském Šarm aš-Šajchu, kde oba trávili vánoční prázdniny.

Francouzský prezident o Blairovi již dříve prohlásil, že by jeho jmenování do čela EU bylo dobrou volbou.

Blair jako emisar pro Blízký východ. Hodně cestování, malá popularita.
Blair jako emisar pro Blízký východ. Hodně cestování, malá popularita. | Foto: Reuters

Po Paříži by se Blair měl představit také na tradičním ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Blairův nový post je ale zatím ve hvězdách. Nejprve by totiž musela být ve všech státech ratifikována lisabonská dohoda, která volený post šéfa EU předpokládá.

Proces schvalování však není bez úskalí - zejména ve Velké Británii tlačí opozice na konání referenda, které by smlouvu zřejmě potopilo. Nejasná je situace také v Česku, kde se vláda kloní k ratifikaci v parlamentu.

Vondra: Zdržovat to nebudeme

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra sice nedávno v ČT prohlásil, že ratifikaci "uměle zdržovat nebudeme", premiér Mirek Topolánek se ale netají tím, že snaha o ukončení schvalovacího procesu do konce tohoto roku je pochybná.

"Ambice ukončit to do konce roku je ambicí bruselské byrokracie, aby si to před volbami v roce 2009 mohli odškrtnout," řekl Topolánek novinářům během své nedávné návštěvy Vídně.

Topolánek s Schwarzenbergem po podpisu lisabonské smlouvy. Její ratifikace by ale pozici obou politiků v EU zhoršila.
Topolánek s Schwarzenbergem po podpisu lisabonské smlouvy. Její ratifikace by ale pozici obou politiků v EU zhoršila. | Foto: Reuters

Pokud by lisabonská smlouva vstoupila v platnost v roce 2009, praděpodobně by to ohrozilo české předsednictví, které se chystá na prvních šest měsíců následujícího roku.

Čtěte více: České šéfování EU za miliardy je v ohrožení

Blair by potom, jako případný nový předseda EU, zcela zastínil českého premiéra a ministra zahraničí, kteří by podle starého modelu rotujícího předsednictví měli hrát v unii prim.

Vondra proto nevylučuje, že celé pravidlo střídání předsednictví dozná ještě změn.

"Mají-li budoucí předsednictví fungovat, budou muset mít šéfové jejich exekutiv nějakou motivaci, a tedy roli," zdůraznil Vondra, jehož úřad přípravy na české šéfování EU koordinuje.  

 

Právě se děje

Další zprávy