České šéfování EU za miliardy je v ohrožení

Blahoslav Hruška, Petr Havel
7. 1. 2008 12:02
Podle eurosmlouvy by se Česko stalo jen administrátorem

Praha - Měla to být akce s celkovým rozpočtem přes 2,5 miliardy korun, která si dala za cíl zviditelnit Česko v EU.

Nakonec ale může být všechno jinak - hrozí totiž, že český půlrok u kormidla Evropské unie proběhne mnohem skromněji, než si čeští politici představují.

Právě v době, kdy odcházejícího velvyslance při EU Jana Kohouta střídá Milena Vicenová, vůbec není jisté, co bude předsednictví znamenat.

V čem je háček? Nedávno podepsaná lisabonská smlouva, která nahradila zkrachovalou euroústavu, totiž podle optimistického scénáře vstoupí v platnost k 1. lednu 2009, tedy přesně v době, kdy by se předsednictví mělo zhostit Česko.

Čtěte více o lisabonské smlouvě

Jenže podle nových pravidel bude klasické rotující předsednictví spíše administrativní funkcí. Klasickou "vysokou" politiku EU by měl převzít volený předseda Evropské rady a vysoký představitel pro zahraničí a bezpečnost.

Topolánek, Schwarzenberg, Vondra. Právě jich by se ratifikace dotkla nejvíce - v době předsednictví by již nehráli v EU prim.
Topolánek, Schwarzenberg, Vondra. Právě jich by se ratifikace dotkla nejvíce - v době předsednictví by již nehráli v EU prim. | Foto: Ludvík Hradílek

Ani český premiér, ani ministr zahraničí by tak nemohli být vnímáni jako vysocí unijní politici a jejich hlas by ztratil na váze.

"Z lisabonské smlouvy vyplývá, že po jejím schválení přestane být předsednictví tváří a hlasem EU," domnívá se náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry je ale ve hře stále příliš mnoho neznámých, a nelze tak nic najisto předpovídat. "Každopádně budeme připraveni na všechny eventuality," dodal.

Vondra by byl nejraději, aby byla role předsednictví jasně a nově definována. "Mají-li budoucí předsednictví fungovat, budou muset mít šéfové jejich exekutiv nějakou motivaci, a tedy roli," zdůraznil Vondra, jehož úřad přípravy na české šéfování EU koordinuje.

Samotné přípravy akcí na domácí půdě, které souvisejí s českým předsednictvím v roce 2009, ale rychlá ratifikace lisabonské smlouvy podle Vondrovy náměstkyně Jany Hendrichové neovlivní.

Labouristé referendum nechtějí. Aktivisté proti tomu ale protestují i v Bruselu.
Labouristé referendum nechtějí. Aktivisté proti tomu ale protestují i v Bruselu. | Foto: Reuters

"Naplánované akce, jako jsou ministerské rady a pracovní skupiny, to neohrozí. Jednotliví ministři budou mít nadále možnost jménem předsednictví prosazovat svůj program," řekla Aktuálně.cz.

Také roční lhůta na ratifikaci lisabonské smlouvy je spíše zbožným přáním. Prozatím jediným státem sedmadvacítky, který smlouvu odsouhlasil, je Maďarsko.

Referendum o nové smlouvě ohlásilo Irsko, v Nizozemsku a zejména ve Velké Británii na lidové hlasování tlačí opozice.

Ani parlamentní cesta ale nebude jednoduchá - v mnoha státech hrozí, že o osudu smlouvy bude rozhodovat nakonec až ústavní soud.

Totéž ostatně požaduje také česká vládní ODS.

Čtěte více: ODS pošle lisabonskou smlouvu k soudu

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy