Zlín - Zlín hledá nové využití prostor historického zámku v centru města. Na projektu nazvaném Zámek Zlín - místo, kde se setkávají lidé, bude spolupracovat i s obyvateli Zlína.
Novinářům to ve středu oznámilo vedení radnice.
Nyní třetinu objektu zabírá Muzeum jihovýchodní Moravy a třetinu Krajská galerie výtvarného umění. Obě instituce se však v roce 2013 přesunou do nově vzniklého Krajského kulturního a vzdělávacího centra v bývalém továrním areálu firmy Baťa.
Ve zbylé části objektu po několik let fungovala restaurace, nyní je zde umístěna výstava Šangri-la, která potrvá do konce října.
Občané se zapojí skrze dotazníkové formuláře
"Je tedy jasné, že musíme hledat pro tuto historickou budovu nové využití. Proto jsme se přihlásili do projektu Občan a radnice - konflikt nebo partnerství, jenž pořádá Agora CE. Ta náš projekt (...) zařadila mezi tři nejvýznamnější v rámci České republiky a nabídla nám pomoc při jeho realizaci," uvedl primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN).
Radnice během podzimu rozešle v městském magazínu dotazníkové formuláře. Poté se uskuteční veřejné setkání v budově zámku, kde už budou zpracovány a předneseny projekty, které vzešly z dotazníkového průzkumu.
Rozhodnutí o podpoře a případné realizaci pak bude zcela v rukách vedení města.
Zámek ovšem není jedinou městskou budovou, jejíž využití v následujících letech musí radnice vyřešit. I sídlo krajské knihovny v centru Zlína a objekt Domu umění zůstanou prázdné po dobudování Krajského kulturního a vzdělávacího centra v továrním areálu.
Primátorův náměstek Ondřej Běták (TOP 09/STAN) nastínil, že v budově knihovny by mohly být například umělecké soubory, které nyní sídlí hned na několika místech ve městě.
Možnost využití Domu umění je známá už několik let - vzniknout by tam měl památník Tomáše Bati. Podle Bětáka je budova "na pokraji havarijního stavu", nutná je tak její kompletní rekonstrukce.