Zlín - Zlínský okresní soud uložil bývalé zdravotní sestře Dětského centra Zlín - Burešov Barboře Poláškové za týrání dětí trest 2,5 roku podmíněně odložený na 3,5 roku.
Rozsudkem jí rovněž na pět let zakázal výkon takového povolání, kde by pečovala o děti do 15 let, seniory nad 65 let a tělesně a duševně nemocné lidi. Polášková podle obžaloby loni týrala desítku dětí od tří do šesti let. Hrozilo jí až osm let vězení.
"Sama si je vědoma toho, že se k dětem správně nechovala," uvedl předseda senátu Ivo Krinke. Podle něj bylo na místě uložení zákazu činnosti, nepodmíněný trest ale soud neukládal.
Senát zohlednil to, že žena nebyla soudně trestána a většinu trestné činnosti doznala.
Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Polášková si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Podle obhájce Pavla Vyroubala obžalovaná zváží odvolání kvůli rozsahu uloženého zákazu činnosti.
Kamery odhalily týrání
Podle obžaloby třiačtyřicetiletá žena ze Vsetína nejméně od loňského června do konce září týrala v centru na Burešově pět dětí.
Údajně je například opakovaně bila otevřenou dlaní do různých částí těla, tahala je za vlasy, strkala do nich a zacházela s nimi nešetrně třeba při stolování nebo v umývárně.
Polášková u soudu připustila, že dětem někdy dala "výchovný pohlavek" nebo je "plácla", další obvinění ale odmítla.
Státní zástupce Martin Prokeš ji ale vinil i z dalších skutků, které se staly loni v říjnu. Poté, co si děti v létě na výletě v Itálii stěžovaly na chování "tety Báry" jiným pracovníkům centra, vedení se po vlastním neúspěšném vyšetřování a pokračujících stížnostech dětí obrátilo na policii.
Kriminalisté do budovy nainstalovali kamery, kterými monitorovali čtyři směny Poláškové, při nichž se starala o sedm dětí. "Podařilo se nám prokázat, že se k nim chovala velmi agresivně a brutálně," uvedla policejní mluvčí Jana Macalíková.
Byla jsem pod tlakem, tvrdí žena
Podle obžaloby kamery za čtyři dny zaznamenaly 150 fyzických útoků, opakované bití otevřenou dlaní do hlavy i těla, silné tahání za vlasy, strkání do dětí tak, až padaly na zem, házení dětí na pohovku či nešetrné zacházení při výkonu osobní hygieny.
Jedno z dětí navíc zřejmě uzavřela do temné místnosti. "Kolegové byli šokovaní, když viděli, jak zdravotní sestra s těmito malými dětmi, které už doma byly mnohdy týrané, zachází. Museli jsme jednat velice rychle, protože reálně hrozilo, že by žena mohla děti zranit," dodala Macalíková.
Polášková skutky z října v plném rozsahu doznala a svých činů litovala. "Udělala jsem velkou chybu," řekla. Důvodem podle ní bylo nervové vypětí způsobené tlakem ze strany vedení domova.
"Situace byla neúnosná, nezvládla jsem to. Děti mám velice ráda, upřímně toho lituji a moc se tím trápím," řekla Polášková.
Dodala, že se nyní léčí u psychiatra i psychologa. Podle Prokeše ale krajský úřad, který je zřizovatelem domova, žádné problémy v centru neshledal.
Dětské centrum pomáhá dětem zpravidla do deseti let věku. Jde o děti s nařízenou ústavní výchovou, se zdravotním postižením nebo o děti z rodin, které jsou ve svízelné situaci.