Tělovýchovná jednota v Rožnově převádí majetek na město

31. 8. 2013 11:45
Sportovní aktivity bude provozovat město, o dalším fungování se rozhoduje.
TJ Rožnov spravuje spoustu sportovišť.
TJ Rožnov spravuje spoustu sportovišť. | Foto: Aktuálně.cz

Rožnov pod Radhoštěm - Tělovýchovná jednota (TJ) z Rožnova pod Radhoštěm převede na město několik milionů korun. Důvodem je změna legislativy.

Změna loterijního zákona posílá výtěžky z hazardu místo na sport přímo obcím. Zatímco dříve tyto finance rozděloval Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) jednotlivým tělovýchovným jednotám, dnes jsou podle platné legislativy veškeré tyto prostředky součástí rozpočtu měst a obcí.

Tělovýchovná jednota Rožnov ztratila možnost sama provozovat a především investovat do sportovních zařízení ve městě.

"V žádném případě nesmíme ohrozit finanční stav města. Na druhou stranu ale sportoviště musí fungovat. TJ ztratila základní zdroj příjmu, který se stal příjmem města," popsala starostka Rožnova Markéta Blinková s tím, že tento stav musí řešit.

"Existují dvě základní možnosti financování provozu sportovišť a jejich vylepšování. Prostřednictvím každoročních dotací nebo převodem majetku na město, kdy se vlastníkem tělovýchovných zařízení stane obec a spolky a organizace budou provozovat pouze vlastní sportovní činnost," uvedl místopředseda TJ a místostarosta města Václav Mikušek k tomu, jak by financování TJ v budoucnu mohlo probíhat.

Město bude chtít sportovní aktivity podporovat

Podle Mikuška je samozřejmě základní podmínkou, aby město mělo dostatek finančních prostředků na udržení tohoto majetku v provozuschopném stavu.

"V Rožnově je naštěstí mnoho sportujících dětí, které cvičí na sportovištích TJ, a je tedy v zájmu města se o sportoviště starat a spravovat je," dodal Mikušek.

Podívejte se na reportáž: Na návštěvě u rodiny, která obléká šampiony

Starostka Rožnova Blinková uvedla, že pokud přistoupí k variantě převodu majetku TJ na město, rozhodnutí bude probíhat postupně.

"Musíme zpracovat strategii, jak majetek převést a také jak s ním dále hospodařit," řekla Blinková.

Dodala, že za tímto účelem vznikla pracovní skupina složená jak ze zástupců města, tak ze zástupců TJ Rožnov, a která mimo jiné navrhne, jak může být převod realizován a jak budou sportoviště provozována.

Majetek by se mohl převádět v roce 2015

"Pokud se na převodu majetku TJ na město a na způsobu financování shodneme v pracovní skupině, budou vše dále projednávat orgány města. A pokud vše vyjde, tak předběžně počítáme s datem postupného převodu k 1.1.2015," uzavřel Václav Mikušek.

TJ Rožnov pod Radhoštěm je nestátní neziskovou organizací, která je jednou z největších organizací svého druhu v regionu.

Sdružuje 18 sportovních oddílů, Asociaci sportu pro všechny a Klub českých turistů působící ve městě Rožnov pod Radhoštěm.

Pro zajištění veškeré činnosti provozuje řadu sportovních zařízení, hotel, ubytovnu a camp.

 

Právě se děje

Další zprávy