Tělovýchovná jednota v Rožnově převádí majetek na město

31. 8. 2013 11:45
Sportovní aktivity bude provozovat město, o dalším fungování se rozhoduje.
TJ Rožnov spravuje spoustu sportovišť.
TJ Rožnov spravuje spoustu sportovišť. | Foto: Aktuálně.cz

Rožnov pod Radhoštěm - Tělovýchovná jednota (TJ) z Rožnova pod Radhoštěm převede na město několik milionů korun. Důvodem je změna legislativy.

Změna loterijního zákona posílá výtěžky z hazardu místo na sport přímo obcím. Zatímco dříve tyto finance rozděloval Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) jednotlivým tělovýchovným jednotám, dnes jsou podle platné legislativy veškeré tyto prostředky součástí rozpočtu měst a obcí.

Tělovýchovná jednota Rožnov ztratila možnost sama provozovat a především investovat do sportovních zařízení ve městě.

"V žádném případě nesmíme ohrozit finanční stav města. Na druhou stranu ale sportoviště musí fungovat. TJ ztratila základní zdroj příjmu, který se stal příjmem města," popsala starostka Rožnova Markéta Blinková s tím, že tento stav musí řešit.

"Existují dvě základní možnosti financování provozu sportovišť a jejich vylepšování. Prostřednictvím každoročních dotací nebo převodem majetku na město, kdy se vlastníkem tělovýchovných zařízení stane obec a spolky a organizace budou provozovat pouze vlastní sportovní činnost," uvedl místopředseda TJ a místostarosta města Václav Mikušek k tomu, jak by financování TJ v budoucnu mohlo probíhat.

Město bude chtít sportovní aktivity podporovat

Podle Mikuška je samozřejmě základní podmínkou, aby město mělo dostatek finančních prostředků na udržení tohoto majetku v provozuschopném stavu.

"V Rožnově je naštěstí mnoho sportujících dětí, které cvičí na sportovištích TJ, a je tedy v zájmu města se o sportoviště starat a spravovat je," dodal Mikušek.

Podívejte se na reportáž: Na návštěvě u rodiny, která obléká šampiony

Starostka Rožnova Blinková uvedla, že pokud přistoupí k variantě převodu majetku TJ na město, rozhodnutí bude probíhat postupně.

"Musíme zpracovat strategii, jak majetek převést a také jak s ním dále hospodařit," řekla Blinková.

Dodala, že za tímto účelem vznikla pracovní skupina složená jak ze zástupců města, tak ze zástupců TJ Rožnov, a která mimo jiné navrhne, jak může být převod realizován a jak budou sportoviště provozována.

Majetek by se mohl převádět v roce 2015

"Pokud se na převodu majetku TJ na město a na způsobu financování shodneme v pracovní skupině, budou vše dále projednávat orgány města. A pokud vše vyjde, tak předběžně počítáme s datem postupného převodu k 1.1.2015," uzavřel Václav Mikušek.

TJ Rožnov pod Radhoštěm je nestátní neziskovou organizací, která je jednou z největších organizací svého druhu v regionu.

Sdružuje 18 sportovních oddílů, Asociaci sportu pro všechny a Klub českých turistů působící ve městě Rožnov pod Radhoštěm.

Pro zajištění veškeré činnosti provozuje řadu sportovních zařízení, hotel, ubytovnu a camp.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy