Policie se chystá na Barum Rally. Závod omezí dopravu

ČTK ČTK
29. 8. 2013 8:18
Na bezpečnostních opatřeních se proti loňsku bude podílet více policistů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Drštička

Zlín - Policie se připravuje na 43. ročník motoristické soutěže Barum Czech Rally, která se ve Zlíně a okolí pojede od pátku do neděle.

Na bezpečnostních opatřeních se proti loňsku bude podílet více policistů včetně téměř dvojnásobku neuniformovaných kriminalistů, kteří budou moci zakročit například proti krádežím věcí ze zaparkovaných aut.

Řidiče čeká také měření rychlosti a častější dechové zkoušky na alkohol. Rallye omezí dopravu, včetně MHD i železnice.

"Stává se, že někteří lidé zkoušejí rychlou jízdou napodobovat profesionální závodníky, ovšem nejezdí na uzavřené trati a stává se z nich spíše potenciální hrozba pro všechny účastníky silničního provozu. Naše prevence se však týká také samotných soutěžících. I když je pro ně těžké v upravených autech dodržovat padesátikilometrovou rychlost, z bezpečnostních důvodů musíme dbát na to, aby zákonem stanovenou hranici nepřekračovali," řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Při přejezdech mezi jednotlivými rychlostními zkouškami mohou na silnicích vznikat kolony, a to zvláště v místech, kde se cesty opravují.

"Proto řidiče žádáme, aby dodržovali bezpečné rozestupy mezi vozy, případná nehoda by totiž situaci značně zkomplikovala. Dále doporučujeme dodržovat pokyny pořadatelů i policie. Lidé se o uzavírkách mohou v průběhu celé 'Barumky' informovat na telefonní lince 974 662 662, která je vyčleněna pouze pro tyto účely," dodala Macalíková.

Na dopravu bude dohlížet i policejní vrtulník.

Řidiče čekají uzavírky

Řidiče čekají kvůli rallye uzavírky. Už ve čtvrtek v noci si závodníci budou moci projet trať páteční městské superrychlostní zkoušky ve Zlíně. Silnice se běžné dopravě kromě MHD uzavřou ve 22:45 a otevřou se znovu v pátek v 01:30.

Během páteční zkoušky bude zhruba od 17:45 do 23:30 uzavřena Gahurova ulice v centru Zlína. Vozidla MHD pojedou objížďkou přes část Zlína Prštné.

V pátek bude omezen i přístup k vlakovému nádraží Zlín střed. Osobní vlaky budou podle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové od 18:30 do 23:00 nahrazeny autobusy.

MHD čeká další omezení v neděli, kdy bude uzavřena od 06:30 do asi 15:30 ulice K Majáku. Autobusy linky 31 budou vynechávat zastávky Maják-točna a Ke Křibům a pojedou od okružní křižovatky přímo na zastávku Krematorium. Stejně tak i v opačném směru.

Bezplatná kyvadlová doprava

Na objednávku pořadatelů rallye zajistí dopravní podnik v neděli zvláštní autobusovou kyvadlovou dopravu ze zastávky Náměstí Práce na zastávku U Majáku.

"Tyto autobusy budou jezdit podle zvláštního jízdního řádu přibližně dvakrát za hodinu. První spoj pojede ze zastávky Náměstí Práce v 06:41, poslední ve 14:44. Pro cestující je tato kyvadlová doprava bezplatná, náklady hradí pořadatel rallye," uvedl mluvčí Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Vojtěch Cekota.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy