Zlínský kraj/Zlín - Papež Benedikt XVI. ohlásil kvůli zdravotním důvodům odchod ze své funkce. I přesto představitelé Zlínského kraje doufají, že se hlava církve červencových oslav 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě zúčastní.
Předseda řídícího výboru, Ladislav Kryštof, se vyjádřil, že zkusí i přes papežovo odstoupení hlavu církve pozvat. Papež přitom opouští svůj úřad 28. února 2013.
Benedikt XVI. byl na oslavy pozván už v listopadu roku 2009. Ladislav Kryštof uvedl, že chtěli, aby se papež na Velehradě potkal s ruským patriarchou Kirillem a došlo tak k symbolickému usmíření západní a východní církve.
Propagátorem smíření západní a východní církve byl kardinál Tomáš Špidlík, který je pohřbený na Velehradě, a především papež Jan Pavel II., jenž byl zatím poslední hlavou katolické církve, která Velehrad navštívila.
I přesto, že papežova abdikace je podle Kryštofa lidsky pochopitelná, je pro všechny překvapením. Jan Graubner se modlí za šťastnou volbu nového papeže.
Jan Graubner se vyjádřil, že Velehradská pouť je nachystaná tak, aby všichni byli připraveni na obě varianty, tedy papežův příjezd i na jeho nepřítomnost. Příprava oslav je v plném proudu.
Zájem věřících o pouť by návštěva papeže podpořila
Podle Kryštofa bude nyní záležet na datu zvolení nového papeže."Čím dříve se tak stane, tím budou šance na jeho návštěvu na Velehradě vyšší," dodal radní.
Organizátoři očekávají velký zájem věřících, jejichž počet by ještě navýšila právě přítomnost papeže. Součástí programu bude kromě tradiční bohoslužby či charitativního koncertu i řada výstav, konference, přednášky či programy pro mládež. Vše má sloužit k tomu, aby si lidé uvědomili kulturní, duchovní i státotvorný přínos mise obou věrozvěstů.
Benedikt XVI. se stal papežem v dubnu 2005 po smrti svého předchůdce Jana Pavla II. Do úřadu nastupoval v 78 letech. V latinském projevu kardinálům dnes řekl, že odchod z čela katolické církve dlouho zvažoval.
Uvedl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávaní úřadu nezbývají síly. Jeho lékař mu prý například zakázal delší cestování letadlem, což by papeže v úřadu omezovalo. Svým prohlášením způsobil Benedikt XVI. obrovské pozdvižení, protože podle historiků je dobrovolný odchod papeže v moderních dějinách katolické církve "naprosto unikátní událostí".