Zlín - Policie ve Zlínském kraji se bude muset letos uskrovnit.
Namísto 97 milionů korun, se kterými hospodařila loni, má k dispozici pouhých 57 milionů.
"Je to skoro smrtící," uvedl ředitel krajské policie Bedřich Koutný.
Krajské ředitelství tak přistoupilo k radikálním úsporám, které by se ale neměly podepsat na kvalitě a rozsahu přímého výkonu služby.
"Poznají to policisté, ale občané by tímto neměli být dotčeni," řekl Koutný.
Přesto však v kraji nebylo uzavřeno žádné obvodní oddělení policie, nezkracovala se pracovní doba občanských zaměstnanců, nepropouštěli se policisté a ani se nesnižovaly limity na benzin.
Šetřit se bude na elektřině
Vedení krajské policie hodlá ušetřit především na provozních nákladech budov.
"Pečlivě si budeme hlídat výdaje za energie. Zbavujeme se i nepotřebných objektů, které se budeme snažit prodat. Jsou to hlavně objekty po cizinecké policii," řekl Koutný.
Dodal, že od ledna je součástí krajského ředitelství odbor cizinecké policie. Do řad krajské policie přešlo 147 policistů z bývalých inspektorátů cizinecké policie. Její někdejší služebny ve Strání, Karolince a ve Svatém Štěpánu se uzavřely.
Ministr vnitra Radek John (VV) už dříve odmítl tvrzení, že by se Česko kvůli novému modelu cizinecké policie mohlo stát rájem nelegální migrace.
"Máme 120 kilometrů hranic se Slovenskem, takže na odbor převedení policisté se zaměřují na činnost, kterou dělali v minulých letech. Je to ale zásadní organizační změna, kterou dnes a denně řešíme od začátku roku. Ještě to nemáme zcela ošetřeno," doplnil Koutný.
Policie stejně jako ostatní státní zaměstnanci musí letos vyjít s o deset procent nižším rozpočtem na tarifní platy. Ve Zlínském kraji navíc šetří i neobsazováním všech funkcí s příplatkem za vedení.
Krajské ředitelství policie Zlínského kraje vzniklo loni a zahrnuje čtyři okresy a 25 obvodních oddělení. Na konci loňského roku mělo 1226 policistů a 266 občanských zaměstnanců. Na jednoho policistu v průměru vychází 482 občanů kraje.