Na Zlínsku hospodaří už 344 ekofarem, stále je to málo

ČTK ČTK
31. 5. 2011 21:23
V loňském roce se k ekologickému zemědělství přidalo 64 nových farmářů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Zlín -  Na začátku letošního roku hospodařilo v regionu  344 farem s výměrou přes 35.600 hektarů půdy. Do systému ekologického zemědělství se loni připojilo 64 farmářů. Výrobců biopotravin je ale v regionu stále nedostatek.

V celostátním srovnání je Zlínský kraj zřejmě nejlepší v počtu hektarů ovocných sadů. "I ve zpracování ovoce je náš kraj poměrně silný. Jde zde například moštárna v Hostětíně, která vyrábí biomošty a biosirupy," uvedla Renata Vaculíková z regionálního PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců ČR. Několik farem také suší ovoce nebo vyrábí různé druhy marmelád a povidel.

Celkově ve Zlínském kraji převažují trvalé travní porosty s chovem masného skotu. Je to dáno i přírodními podmínkami; farmy vznikají především v okolí nebo v Chráněných krajinných oblastech Bílé Karpaty a Beskydy. V menší míře farmáři v regionu chovají ovce a mléčný skot.

Prohlédněte si fotografie z jedné ekofarmy:

První ekofarmy se ve Zlínském kraji objevily na začátku 90. let. Jedním z prvních ekologických statků, které v celé zemi vznikly, byla v roce 1989 farma ve Starém Hrozenkově. Dnes funguje jako Zemědělské družstvo Starý Hrozenkov.

Podle ekologických zemědělců, poptávka po biopotravinách roste nejen ve Zlínském kraji, ale také v celé zemi. Zákazníky ale často zaskočí cena, kterou za ekologický produkt či výrobek musejí zaplatit.

Výrobců biopotravin v regionu je stále nedostatek

Některé biopotraviny jsou ale stále nedostatkovým zbožím. Málo dostupné jsou například sýry, drůbeží a vepřové maso, pečivo. Dalšímu rozvoji zpracování v ekologickém zemědělství prý brání poměrně složitá veterinární a hygienická pravidla.

Ve Zlínském kraji je několik nositelů ocenění Ekozemědělec roku. Například za rok 2009 ho získalo AgroFyto z Lidečka na Vsetínsku. Ocenění Biopotravina roku získaly Mlékárna Valašské Meziříčím a společnosti Heliavita a Tradice Bílých Karpat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy