Muž okradl tisíce lidí, za 100 milionů si odsedí 8 let

ČTK ČTK
4. 3. 2011 10:13
Odsouzený se svou zadluženou firmou půjčoval lidem na vysoký úrok

Zlín/Olomouc - Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání Michala Kašpárka ze Zlína a potvrdil mu pravomocně osm let vězení za podvody za zhruba 100 milionů korun.

Stejný trest třiačtyřicetiletému muži uložil loni v srpnu krajský soud ve Zlíně. Kašpárek podle soudů před více než 13 lety připravil jako předseda představenstva zlínské firmy o peníze více než 2000 lidí z celé země.

"Odvolání jsme zamítli jako nedůvodné. Obhajoba obžalovaného byla vyvrácena. Krajský soud rozhodl správně a také uložený trest je odpovídající," odůvodnil rozhodnutí vrchního soudu jeho mluvčí Petr Angyalossy.

Původně měl jít do vězení na 10 let

Zlínský soud Kašpárka poslal předloni na deset let za mříže a uložil mu i stejně dlouhý zákaz působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Vrchní soud v Olomouci vyhověl odvolání obžalovaného, rozsudek zrušil a vrátil věc zpět první instanci.

Krajský soud muže loni v srpnu uznal opět vinným, byť mu tentokráte uložil pouze osmiletý trest odnětí svobody a deset let dlouhý zákaz činnosti. Nižší trest senát vynesl proto, že nový trestní zákoník místo sazby 5 až 12 let ukládá za tento trestný čin jen 5 až 10 let vězení.

Navíc v odsuzující části rozsudku klesla škoda, ze 134 milionů uvedených v žalobě na zhruba 100 milionů korun. Ve spise totiž chyběly u více než 800 poškozených příslušné smlouvy. Jejich počet se tak podle krajského soudu snížil z téměř 3000 na 2113.

Obhájce: Šlo o neúspěšný podnikatelský záměr

Kašpárek se soudů z vlastní vůle neúčastnil. Podle jeho advokáta ale nejde o podvod. Poškození prý doplatili na neúspěšný podnikatelský záměr.

Podle obžaloby Kašpárek v letech 1996 a 1997 jako předseda představenstva zlínské firmy Interpreter Investment Corporation (IIC), přijímal vklady tichých společníků do firmy a uzavíral smlouvy o půjčkách pro společnost, nebo k těmto akcím dával pokyn.

Tichým společníkům údajně sliboval zhodnocení vkladů o 31 až 39 procent ročně. Věřitelům ze smluv o půjčce prý sliboval úrok 28 procent ročně.

Podle státního zástupce však tiché společníky ani věřitele neinformoval o skutečné finanční situaci firmy, která byla údajně od července 1996 předlužená a nebyla schopna dostát svým závazkům. Potvrdili to i dva znalci. Kašpárek údajně neměl v úmyslu vrátit poskytnuté částky ani zaplatit výnosy a úroky.

Podnikatelský záměr IIC, založený na poskytování krátkodobých, maximálně tříměsíčních půjček, označil už dříve jeden ze znalců za nereálný. Společnost podle něj měla brzy problémy s bonitou dlužníků, své půjčky nedostala zpět. Úroky nabízené IIC také podle znalce výrazně převyšovaly úroky nabízené v té době bankami. Půjčky by si tak brali jen lidé v tísni, kteří je nedostali u bank, a bylo pravděpodobné, že je splácet nebudou.

Společnost IIC je od února 2000 v konkurzu. Zástupci poškozených si však velké naděje na návratnost svých úspor nedělají. Podle nich je také okradených lidí daleko více, než uznala policie, která vzala v potaz jen vklady do 1. července 1996.

Podle zmocněnců mělo v IIC peníze celkem asi 11 tisíc lidí. Drtivá většina lidí přitom do společnosti vložila vlastní úspory. Asi pětina poškozených už nežije, další jsou vysokého věku.

 

Právě se děje

Další zprávy