Medvěda lákají stáda, včelíny a odpadky, radí ochranáři. Zásah na Zlínsku nechystají

hrz hrz
15. 5. 2019 12:44
V oblasti Lopeníku na Zlínsku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd. V úterý ráno ho spatřil chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Šelmu zaplašil křikem a ta se vzdálila. Ochranáři žádná speciální opatření nechystají, medvěd se podle nich chová standardně.
Stopa medvěda u Lopeníku na Zlínsku.
Stopa medvěda u Lopeníku na Zlínsku. | Foto: Martin Tomešek

Chovatel následně informoval starostu obce Lopeník, Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR a také Správu CHKO Bílé Karpaty.

"Chování medvěda bylo úplně standardní, po vyrušení se vzdálil. Odlili jsme jeho stopu a pro rychlý přenos informací jsme v kontaktu se starosty nejbližších obcí," říká Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Chovatelům doporučuje, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. "Na tom, že se zde medvěd pohybuje, není nic výjimečného. Je to zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk," upozorňuje.

Podle něj platí stejná doporučení jako v případě medvědice, která byla v nedalekých Beskydech začátkem dubna odchycena a označena telemetrickým obojkem a nyní je na Slovensku. "Medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky," nabádá Tomešek.

Redakce Aktuálně.cz zjišťovala, zda budou ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny přijímat nějaká speciální opatření, například zda se budou medvěda snažit odchytnout a dát mu monitorovací obojek, popřípadě do míst instalují fotopasti.

"Není k tomu důvod. Medvěd se zatím chová standardně, k lidským obydlím se nepřibližuje. Nějaké fotopasti v této oblasti jsou, žádné nové kvůli tomu nechystáme," říká Karolina Šůlová z tiskového oddělení agentury.

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád proti velkým šelmám z Operačního programu Životní prostředí. V minulých dnech schválila Evropská komise České republice navýšení této podpory na sto procent.

Výzkumníci z Mendelovy univerzity monitorují medvědici, která byla 8. dubna odchycena v oblasti Lysé hory v Beskydech a dostala telemetrický obojek. Za první dva týdny pozorování zjistili, že denně urazila skoro deset kilometrů, většinou se pohybovala v lesích, odkud pocházelo přes 90 procent záběrů.

K lidským obydlím či na značené cesty se nepřibližovala. Živila se mravenci a dalším hmyzem, potravu hledala i ve stanovištích včelstev a pochutnala si i na daňkovi či na lýku plném mízy.

Video: Rodina natočila v Beskydech medvěda. Před autem utekl do lesa

Video: Ondřej Krobot
 

Právě se děje

před 8 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy