Medvěda lákají stáda, včelíny a odpadky, radí ochranáři. Zásah na Zlínsku nechystají

hrz hrz
15. 5. 2019 12:44
V oblasti Lopeníku na Zlínsku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd. V úterý ráno ho spatřil chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Šelmu zaplašil křikem a ta se vzdálila. Ochranáři žádná speciální opatření nechystají, medvěd se podle nich chová standardně.
Stopa medvěda u Lopeníku na Zlínsku.
Stopa medvěda u Lopeníku na Zlínsku. | Foto: Martin Tomešek

Chovatel následně informoval starostu obce Lopeník, Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR a také Správu CHKO Bílé Karpaty.

"Chování medvěda bylo úplně standardní, po vyrušení se vzdálil. Odlili jsme jeho stopu a pro rychlý přenos informací jsme v kontaktu se starosty nejbližších obcí," říká Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Chovatelům doporučuje, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. "Na tom, že se zde medvěd pohybuje, není nic výjimečného. Je to zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk," upozorňuje.

Podle něj platí stejná doporučení jako v případě medvědice, která byla v nedalekých Beskydech začátkem dubna odchycena a označena telemetrickým obojkem a nyní je na Slovensku. "Medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky," nabádá Tomešek.

Redakce Aktuálně.cz zjišťovala, zda budou ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny přijímat nějaká speciální opatření, například zda se budou medvěda snažit odchytnout a dát mu monitorovací obojek, popřípadě do míst instalují fotopasti.

"Není k tomu důvod. Medvěd se zatím chová standardně, k lidským obydlím se nepřibližuje. Nějaké fotopasti v této oblasti jsou, žádné nové kvůli tomu nechystáme," říká Karolina Šůlová z tiskového oddělení agentury.

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád proti velkým šelmám z Operačního programu Životní prostředí. V minulých dnech schválila Evropská komise České republice navýšení této podpory na sto procent.

Výzkumníci z Mendelovy univerzity monitorují medvědici, která byla 8. dubna odchycena v oblasti Lysé hory v Beskydech a dostala telemetrický obojek. Za první dva týdny pozorování zjistili, že denně urazila skoro deset kilometrů, většinou se pohybovala v lesích, odkud pocházelo přes 90 procent záběrů.

K lidským obydlím či na značené cesty se nepřibližovala. Živila se mravenci a dalším hmyzem, potravu hledala i ve stanovištích včelstev a pochutnala si i na daňkovi či na lýku plném mízy.

Video: Rodina natočila v Beskydech medvěda. Před autem utekl do lesa

Video: Ondřej Krobot
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy