Medvěda lákají stáda, včelíny a odpadky, radí ochranáři. Zásah na Zlínsku nechystají

hrz hrz
15. 5. 2019 12:44
V oblasti Lopeníku na Zlínsku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd. V úterý ráno ho spatřil chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Šelmu zaplašil křikem a ta se vzdálila. Ochranáři žádná speciální opatření nechystají, medvěd se podle nich chová standardně.
Stopa medvěda u Lopeníku na Zlínsku.
Stopa medvěda u Lopeníku na Zlínsku. | Foto: Martin Tomešek

Chovatel následně informoval starostu obce Lopeník, Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR a také Správu CHKO Bílé Karpaty.

"Chování medvěda bylo úplně standardní, po vyrušení se vzdálil. Odlili jsme jeho stopu a pro rychlý přenos informací jsme v kontaktu se starosty nejbližších obcí," říká Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Chovatelům doporučuje, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. "Na tom, že se zde medvěd pohybuje, není nic výjimečného. Je to zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk," upozorňuje.

Podle něj platí stejná doporučení jako v případě medvědice, která byla v nedalekých Beskydech začátkem dubna odchycena a označena telemetrickým obojkem a nyní je na Slovensku. "Medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky," nabádá Tomešek.

Redakce Aktuálně.cz zjišťovala, zda budou ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny přijímat nějaká speciální opatření, například zda se budou medvěda snažit odchytnout a dát mu monitorovací obojek, popřípadě do míst instalují fotopasti.

"Není k tomu důvod. Medvěd se zatím chová standardně, k lidským obydlím se nepřibližuje. Nějaké fotopasti v této oblasti jsou, žádné nové kvůli tomu nechystáme," říká Karolina Šůlová z tiskového oddělení agentury.

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád proti velkým šelmám z Operačního programu Životní prostředí. V minulých dnech schválila Evropská komise České republice navýšení této podpory na sto procent.

Výzkumníci z Mendelovy univerzity monitorují medvědici, která byla 8. dubna odchycena v oblasti Lysé hory v Beskydech a dostala telemetrický obojek. Za první dva týdny pozorování zjistili, že denně urazila skoro deset kilometrů, většinou se pohybovala v lesích, odkud pocházelo přes 90 procent záběrů.

K lidským obydlím či na značené cesty se nepřibližovala. Živila se mravenci a dalším hmyzem, potravu hledala i ve stanovištích včelstev a pochutnala si i na daňkovi či na lýku plném mízy.

Video: Rodina natočila v Beskydech medvěda. Před autem utekl do lesa

Video: Ondřej Krobot
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy