Potvrzeno. Medvědice z Beskyd je stejné zvíře, kterému loni hrozil odstřel na Zlínsku

ČTK ČTK
26. 4. 2019 11:06
Medvědice odchycená před více než dvěma týdny v Beskydech je stejné zvíře, které se loni na podzim pohybovalo na Vsetínsku. Prokázaly to testy DNA. Šelma se nyní přesouvá mezi beskydskými pohořími. Ochránci přírody díky monitorovacímu obojku zjistili, že od svého odchytu ušla více než 130 kilometrů.
Foto: Hnutí DUHA Olomouc

Medvěda se podařilo odchytit 8. dubna do nastražené klece, a to u Lysé hory. Dostal telemetrický obojek, který zaznamenává jeho pohyb, a na stejném místě byl vypuštěn zpět do přírody. "Zvíře se většinou pohybuje v lese, odkud pochází více než 92 procent veškerých záznamů o jeho pohybu," uvedla Šůlová.

Podle ní medvědice opustila oblast Lysé hory třetí den po svém odchytu. Přeplavala asi 270 metrů širokou vodní nádrž Šance a přes vrchol Smrk zamířila do masivu Ondřejníku, odkud pokračovala na západ až k Hukvaldům do Palkovických hůrek. Po osmi dnech se přes Ondřejník vrátila do Beskyd a přešla do Zlínského kraje, a to do Vsetínských Beskyd. Zvíře se přesouvá převážně v podvečer, v noci nebo brzy ráno.

Mapa pohybu medvědice
Mapa pohybu medvědice | Foto: Mendelova univerzita

"Přes den medvědice odpočívala na méně přístupných místech s minimální lidskou aktivitou, převážně v mladých porostech a houštinách, v dostatečné vzdálenosti od obydlí a turistických tras," uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, který se na monitorování medvěda podílí.

Chování medvěda se podle odborníků nijak neliší od obvyklých projevů divoce žijících medvědů. Medvědice sice poškodila čtyři stanoviště včelstev, ani jedno z nich však nebylo zabezpečeno. Odborníci v terénu podle získaných dat zpětně prověřují lokality, kde se medvěd pohyboval. Umožnilo jim to nejen zjistit jeho oblíbená místa odpočinku, ale také to, čím se medvěd živí.

"Často jsme nalezli rozhrabané mraveniště, poobracené kameny a rozhrabané pařezy, kde medvědice hledala hmyz. Medvědice také v lese aktivně vyhledává schované zásoby bukvic od myšic. Také jsme nalezli několik poškozených mladých lip, u kterých byla stržená kůra. Tato aktivita souvisela s konzumací lýka plného mízy," uvedl koordinátor monitoringu z Hnutí Duha Olomouc Michal Bojda. Podle něj medvědice žrala i daňka, ale nepodařilo se zjistit, zda zvíře ulovila, nebo bylo uhynulé.

Pokud by se šelma dostala blízko k obcím, odborníci ji budou cíleně plašit. Zatím to ale nebylo potřeba. Podle ochránců by bylo vhodné, aby lidé nenechávali volně přístupné odpadky a chránili například elektrickými ohradníky včelstva a hospodářská zvířata.

Stále apelují na to, aby lidé zvíře záměrně nevyhledávali. Počet medvědů v Beskydech se v současnosti odhaduje na dva až pět.

 

Právě se děje

Další zprávy