Janalík s Malým zbrojí na druhé kolo souboje o Senát

Zdeněk Dvořák
21. 10. 2010 15:00
Holešov a Kroměříž mezitím stále čekají na své vlády
Volební komise na Kroměřížsku ještě zasednou
Volební komise na Kroměřížsku ještě zasednou | Foto: Miroslav Anton

Kroměříž, Holešov - Lidé v Kroměříži a Holešově zatím neví, jaké koalice budou v příštích letech vládnout na jejich radnicích.

Jednání politických stran, které se dostaly do zastupitelstev, jsou teprve na počátku.

Starosty měst (a zároveň lídry vítězných stran) navíc zaměstnává druhé kolo voleb do Senátu, v němž se utkají.

Co dva domluví, třetí odmítne

V Kroměříži si 27 míst v zastupitelstvu rozdělilo hned osm stran, jednání proto budou obtížná.

"Dohodnete se s jednou stranou a pro tu třetí je tato domluva nepřekonatelnou překážkou," poznamenal Miloš Malý, starosta a lídr vítězné ČSSD. Ta už oznámila, jaké priority chce v příštích čtyřech letech ve městě prosadit.

Hodlá pokračovat ve snižování dluhu Kroměříže, který v současnosti dosahuje výše 197 milionů korun, chce získat co nejvíce peněz z fondů EU a dotací z ministerstev a také udržet i přes snižující se příjmy rozsah a kvalitu služeb občanům.

V Holešově se ve středu sešla místní rada ODS, která místní volby vyhrála, a určila priority pro začínající koaliční vyjednávání. "Chceme v příštích čtyřech letech prosadit budování jihovýchodního obchvatu města, pokračovat v opravách zámku a také realizovat výstavbu sportovně relaxačního centra," oznámil lídr kandidátky a starosta Zdeněk Janalík.

V Holešově si 23 křesel v zastupitelstvu rozdělili zástupci šesti stran.

Starostové na "loupežné" výpravě

Malého a Janalíka kromě koaličních vyjednávání zaměstnává i druhé kolo voleb do Senátu. Shodli se však na tom, že kampaně před rozhodujícím hlasováním nemají vliv na tempo vyjednávání o složení městských rad.

Oba soupeři hodlají nejen vyhrát ve svých městech, ale také "vyloupit" baštu svého soupeře. Malý přijede získávat hlasy do Holešova, Janalík pohovoří s obyvateli Kroměříže. "Přijedu za nimi dnes," potvrdil holešovský starosta.

"Hodlám navštívit co nejvíce měst a obcí v regionu," kontroval Malý. Ten ve středu stihl i oddat svatebčany v Kostelanech. "Nikdo jiný ze zastupitelů se k tomu neměl, tak jsem to vzal," dodal s úsměvem.

Ani jeden z rivalů neuvažuje o tom, že by v případě vítězství v senátních volbách skončil jako starosta.

Janalík si tuto kombinaci vyzkoušel už v předchozích šesti letech. "Lze obě funkce zvládat, i když je to náročné. Jde o výhodné propojení praktických zkušeností z radnice se zákonodárnou funkcí v Senátu," konstatoval.

"Je to prospěšné spojení funkcí. Starostové se často setkávají s tím, že normy schválené parlamentem jsou neefektivní nebo přímo nepodařené. Pokud bude v Senátu hodně starostů, můžou jejich schvalování přímo ovlivnit," upozornil pro změnu Malý.

Kombinování funkce senátora s dalším zaměstnáním kritizoval před prvním kolem voleb soupeř Malého a Janalíka, kandidát Věcí veřejných Ignác Hoza.

Prohlásil, že se v případě zisku místa v horní komoře parlamentu vzdá místa pedagoga na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Neprošel ale prvním kolem, v počtu získaných hlasů se umístil na osmém místě mezi devíti kandidáty.

 

Právě se děje

Další zprávy