Festival začíná, do Zlína dorazí Franco Nero i Disney

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 5. 2011 6:55
Tématy jsou letos italská a maďarská kinematografie a 110. výročí narození Walta Disneyho
Městské divadlo Zlín
Městské divadlo Zlín | Foto: http://web.fmk.utb.cz

Zlín - Ve Zlíně v neděli začíná festival filmů pro děti a mládež. Jeho 51. ročník uvede přes 400 snímků z 44 zemí. O ceny v soutěži se uchází 76 filmů. Mezi hlavní témata letos patří italská a maďarská kinematografie, 110. výročí narození Walta Disneyho i 75. výročí vzniku zlínských filmových ateliérů. Přehlídka potrvá do 5. června.

Do Zlína míří mladá kanadská herečka Stana Katicová, známá ze seriálu 24 hodin nebo Castle na zabití. Uvede svůj snímek Jen pro zamilované (For Lovers Only). Film bude mít ve Zlíně světovou premiéru. Na festivalu se objeví italský herec Franco Nero, v porotě zasednou bulharský herec Ivan Barnev a britský skladatel japonského původu Youki Yamamoto.

Organizátoři chtějí ocenit za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti herce Petra Nárožného a Jiřinu Bohdalovou. Cenu Zlatá Europea udělovanou zástupci Evropské unie umění si ze Zlína odveze Dagmar Havlová.

Návštěvníci se mohou také prohlédnout výstavu věnovanou 75 letům filmu ve Zlíně. K vidění bude například i Italský film v československém plakátu, samozřejmostí už je přehlídka umělecky ztvárněných filmových klapek.

Koncertovat budou například skupiny Kryštof a Čechomor či Aneta Langerová. Součástí festivalu, jehož středobodem se stane nová budova Kongresového centra Zlín, je opět mezinárodní festival reklamy Duhová kulička.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy