První dva vzorky DNA nepatří příbuzným obětí z Budínky

ČTK ČTK
19. 4. 2011 10:12
Další vzorky z Německa už jsou na cestě. Kriminalisté je srovnají s DNA devíti obětí
U Dobronína mělo být v roce 1945 zavražděno asi 15 obyvatel německé národnosti.
U Dobronína mělo být v roce 1945 zavražděno asi 15 obyvatel německé národnosti. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín - První dva vzorky DNA odebrané u německých příbuzných obětí poválečných událostí v Dobroníně na Jihlavsku se s profily nalezených kosterních pozůstatků neshodují.

S odvoláním na mluvčí Kriminalistického ústavu v Praze Petru Srnkovou o tom informuje MF Dnes.

Podle genetiků z kriminalistického ústavu patří ostatky v hrobě v dobronínské lokalitě Budínka devíti lidem. Odborníci provedli kolem 150 analýz na více než 30 vzorcích. Vzorků je tolik, protože některé kosti v hromadném hrobě na Budínce byly rozdrcené a ve velmi špatném stavu.

V nejbližší době by měly být do kriminalistického ústavu doručeny další srovnávací vzorky DNA od potenciálních potomků z Německa.

Na louce Budínka bylo údajně v druhé polovině května 1945 zabito asi 15 tehdejších obyvatel německé národnosti žijících v Dobroníně a okolí. Podle německé strany byli pachateli místní občané české národnosti z řad revolučních gard. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Prohlédněte si fotografie z Dobronína

Kosterní pozůstatky mohou být i v další dobronínské lokalitě za železničním viaduktem po levé i pravé straně Zlatého potoka.

Geofyzikální průzkum, který tam prováděli 24. března odborníci z brněnské Masarykovy univerzity, výskyt anomálií ukazujících na možné uložení kosterních pozůstatků jednoznačně neprokázal. Archeologický průzkum tam však podle kriminalistů bude pokračovat v druhé polovině května.

 

Právě se děje

Další zprávy